Szkoła

Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza
II Liceum Ogólnokształcące
Technikum Zawodowe Nr 2

15.02.2018
„Profilaktyka nowotworowa”

14 lutego 2018 r., w sali teatralnej Zespołu Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza, miał miejsce odczyt przygotowany przez uczennicę klasy 2D, Maję Jaworską.
Tematem wystąpienia i prezentacji była „Profilaktyka nowotworowa”. Maja jest laureatem etapu rejonowego olimpiady „Promocja zdrowia i zdrowego stylu życia” i ten zaszczytny tytuł umożliwił uczennicy kwalifikację do szczebla wojewódzkiego olimpiady w Szczecinie. Warunkiem koniecznym do pretendowania do czołowych miejsc w tej olimpiadzie jest, poza przygotowaniem materiału i prezentacji, popularyzacja i promowanie na szczeblu, co najmniej miejskim, pracy konkursowej.
Profilaktyka nowotworowa promowana jest w szkole również w postaci przygotowanych przez uczniów plakatów i gazetek na holu szkoły.
Całość prezentacji dostępna jest tutaj. Zachęcam wszystkich, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu, do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Maję Jaworską.


03.02.2018
STUDNIÓWKA 2018

Tradycyjnie, na 100 dni przed maturą, uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza uczestniczyli w balu „Studniówka 2018” zorganizowanym w hotelu Diune. Rozpoczęto staropolskim polonezem tańczonym zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. Nie zabrakło też atrakcji przygotowanych przez poszczególne klasy i podziękowań dla wychowawców. Bogatą dokumentację zdjęciową znajdziecie w galerii.


27.12.2017
Wejść w głąb sztuki Beksińskiego – bezcenne

Miłośnicy sztuki współczesnej z klas humanistycznych przeżyli – 21 grudnia, prawdziwą ucztę dla duszy. Pojechaliśmy na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego do Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Obok tradycyjnej wystawy prac mistrza mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcie De prufundis, w którym to, dzięki specjalnym okularom, mogliśmy przeniknąć przez obrazy Beksińskiego, pospacerować, a raczej lewitować wewnątrz jego malarstwa. Niezwykłe wrażenia zostaną w nas na bardzo długo. Przerażeni, zaskoczeni, zachwyceni, porażeni – epitety, oddające nasz stan ducha, można by mnożyć bez końca.


15.12.2017
Kiermasze świąteczne w Niemczech

Kiermasze świąteczne w Niemczech są stałym elementem tworzącym niepowtarzalną bożonarodzeniową atmosferę, na którą składają się pięknie oświetlone stoiska z rękodziełem oraz unoszący się zapach grzanego wina, pierników i przypraw. Aby poczuć atmosferę zbliżających się świąt 12 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczcie do Drezna. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję poznać zabytki i historię miasta m.in. Operę Sempera, Zwinger – najpięk¬niejszą barokową budowlę w Niemczech, Residenzschloss (rezydencję królewską), Frauenkirche, czyli kościół NMP całkowicie odbudowany po II wojnie, Georgentor i Fürstenzug (800 lat dynastii Wettynów na 24 tysiącach ceramicznych płytek). W trakcie spaceru po mieście mogliśmy też spróbować tradycyjnych świątecznych przysmaków na Dresdner Striezelmarkt, jednym z najstarszych bożonarodzeniowych niemieckich jarmarków. Organizatorką wyjazdu była nauczycielka języka niemieckiego Justyna Dziędziura.


13.12.2017
Zależy nam na środowisku!

Dnia 04.12.2017 uczniowie klasy II d biologiczno-chemicznej uczestniczyli w międzynarodowej konferencji Budownictwo wobec globalnych wyzwań gospodarki o obiegu zamkniętym, której głównym tematem była możliwość poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach i w gminach. Młodzież wysłuchała wykładów dotyczących m. in. innowacji w zakresie zielonych technologii w Polsce oraz rozwoju wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w tym biopaliw. Dowiedziała się też na czym polega wytwarzanie ciepła z wykorzystaniem energii słonecznej, zapoznała się również z inicjatywami podejmowanymi na rzecz współpracy w zakresie innowacji ekologicznych, wspierających zrównoważony rozwój w krajach UE.


12.12.2017
GALA SIENKIEWICZOWSKA 2017

Za nami kolejna Gala Sienkiewiczowska, czyli święto Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu. I w tym roku odbyło się ono pod honorowym patronatem Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego. Gala odbyła się 8 grudnia 2017 r w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu.
Tegoroczna uroczystość Święta Szkoły powiązana była z oficjalnym odsłonięciem projektu 3D „Kołobrzeg XV wiek” oraz wręczeniem statuetki SUPER! HENRYK! 2017 – najważniejszego wyróżnienia za szczególną aktywność i działalność na rzecz szkoły. Ten zaszczytny tytuł otrzymał pan Antoni Bernatowicz, prezes Stowarzyszenia SENIOR. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie podziękowali, w ten sposób, za wkład w kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku.
Gala Sienkiewiczowska 2017 była również wyśmienitą okazją do integracji środowiska związanego ze szkołą, spotkania z wieloma osobami wspierającymi jej rozwój, podziękowania przyjaciołom i partnerom, a także – mamy nadzieję – poznania nowych, bo jak pisał Sienkiewicz: „Nie rzeczywistość sam, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory”.


01.12.2017
Internat na lekcji w muzeum

28 listopada br. wychowawca internatu p. Agnieszka Żuchowicz – w ramach zajęć wychowawczych organizowanych na terenie miasta – zorganizowała wizytę w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
W muzeum na wychowanki czekał pan przewodnik, który przez ponad godzinę w pełen pasji sposób przeprowadził je przez dzieje Polski z historią oręża w tle. Była to dla nas niezwykle interesująca lekcja historii. Na pewno nie ostatnia 🙂
23.11.2017
Szkolenie dla wychowawców internatu

20 listopada br. w internacie miały miejsce warsztaty dla wychowawców i nauczycieli zt. „Gry i zabawy wspierające wychowanie”. Warsztaty przeprowadziła P. Aleksandra Szornak ze Stowarzyszenia KROPKA Wolni od Uzależnień, z którym wychowawcy internatu ZS Nr 1 współpracują już od kilku lat. Zajęcia były jak zwykle niezwykle ciekawe i na pewno urozmaicą pracę wychowawczą uczestników spotkania. Warsztaty sfinansowano ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kołobrzegu.


22.11.2017
Protokół z przeprowadzonego wyboru ofert na dostawę stacjonarnych zestawów komputerowych, laptopa do pracowni komputerowej22.11.2017
KO w Szczecinie – konferencja22.11.2017
Dzień Pamięci – Berlin 2017

W dniach 15-19 października 2017 grupa młodzieży naszej szkoły wspólnie z uczniami Gerhart-Hauptmann-Gymnasium z Berlina brała udział w obchodach Dnia Pamięci. Główne uroczystości odbywały się na terenie byłego więzienia Ploetzensee oraz w Bundestagu. W pozostałym czasie uczestnicy projektu pracowali nad różnymi zadaniami związanymi z historią prześladowań. Między innymi odwiedzili Gedenkstätte Deutscher Widerstand oraz cmentarz Friedhof der Evangelischen Kirchengemeinde Friedrichshagen. Na zaproszenie niemieckich uczniów, uczestnicy projektu odwiedzili ich szkołę. W czasie projektu pomocą służyli wolontariusze z Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V..


12.11.2017
Ogłoszenie na składanie ofert obejmujące dostawę stacjonarnych zestawów komputerowych, laptopa i projektora do pracowni komputerowej.12.11.2017
EUROPA po niemiecku

Rozszerzone grupy języka niemieckiego z klas: 2ab oraz 3ab, w ramach organizowanego przez Komisję Europejską konkursu na scenariusz lekcji, uczestniczyły w dniach 09. i 10. listopada w przygotowanych przez siebie gościnnych „lekcjach europejskich”.
Tematy tych zajęć to: „EUROPA – das Europäische Parlament” oraz „EUROPA – europäische Werte”. Zajęcia przebiegały w oparciu o przygotowane przez uczniów ćwiczenia, informacje z portalu internetowego UE, krótki film oraz plansze w języku niemieckim.
W przyjaznej, ale pracowitej atmosferze uczniowie poznawali podstawowe wartości unijne, kryteria przyjmowania do UE, zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz nazwy najważniejszych instytucjach europejskich.
Podczas lekcji wykorzystano techniki pracy w grupach, parach, dobierania leksyki, uzupełniania fragmentów tekstu, czytania ze zrozumieniem, słuchania i mówienia oraz pomoce takie jak projektor, prezentację multimedialną, materiały wizualne, informacje internetowe, czy komputer.
Największą trudność sprawiało wszystkim połączenie fachowej wiedzy z dziedziny polityki z niemieckim słownictwem. Natomiast największą satysfakcję – „rozgryzanie” różnorodnie przygotowanych zadań tekstowych i leksykalnych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cele lekcji zostały zrealizowane. Lekcje przygotowane były pod opieką p. Marzenny Blechacz.


10.11.2017
Święto Niepodległości

W wyjątkowy i uroczysty sposób świętowano 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu. Z udziałem Starosty Powiatu Kołobrzeskiego pana Tomasza Tamborskiego oraz Wicestarosty pani Heleny Rudzis – Gruchały cała społeczność szkolna uczestniczyła w patriotycznej akademii. W oprawie mundurów i strojów okresu międzywojennego odbył się apel poległych. Młodzież odśpiewała „Pierwszą brygadę” i wysłuchała pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic Sienkiewicza, zdobywczyń pierwszych nagród w konkursie „Odcienie Ojczyzny”.
Na zakończenie uroczystości Starosta Powiatu Kołobrzeskiego pan Tomasz Tamborski wręczył nagrody wyróżnionym w konkursie plastycznym „Niepodległość, Tradycja i Współczesność”.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole poprzedziły lekcje historii pt. „Józef Piłsudski i Roman Dmowski” prowadzone przez pracowników koszalińskiego IPN oraz wizyta uczniów w Archiwum Państwowym w Szczecinie na wykładzie: ”11 Listopada – dlaczego świętujemy i po co?”.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI


08.11.2017
Akcja Znicz

Dnia 1 listopada 2017 r po raz kolejny wolontariusze Szkolnego Koła Caritas – Woźniak Karolina z kl. Ib, Zelmachowicz Wiktoria z kl.Ib, Brzeziński Maciej z kl.Ic, Podlaszewska Wiktoria z kl.Ic, Pielacińska Dagna z kl.Id, Tetera Wiktoria z kl.Id, Krawczyk Aleksandra z kl.IIe – brali udział w Akcji Znicz na kołobrzeskim cmentarzu. Uczniowie kwestowali na rzecz Hospicjum domowego. Pragnę serdecznie podziękować za życzliwość, dobroć serca, poświęcony czas. Podziękowania kieruję również do Drogich Rodziców, którzy wyrazili zgodę na udział swoich dzieci w Akcji. Pozdrawiam i serdecznie zapraszam już teraz na wiosenną Akcję Pola Nadziei. Teresa Szczepaniak opiekunka Szkolnego Koła Caritas.


07.11.2017
„Wystąpienia publiczne, czyli jak przeżyć od A do Z”

7 listopada odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie p. Barbarą Kromską oraz p. Marcinem Iskra. Temat warsztatów dotyczył wystąpień publicznych i był ściśle związany z przygotowaniem do egzaminów ustnych i rozmów kwalifikacyjnych. Uczniowie przeanalizowali, z jakich elementów składa się komunikat, a podczas ćwiczeń mogli się przekonać o tym, jak ważne są to składniki. Ponadto wzbogacili swoją wiedzę o to, z czego składa się dobre przemówienie i w jakich formach może ono występować. Zdobyli wiedzę dotyczącą autoprezentacji i wykorzystania „mowy ciała”, tonacji głosu czy dykcji a także sposobów radzenia sobie ze stresem podczas wystąpienia publicznego. Informacje uzyskane podczas warsztatów pomogą maturzystom w osiągnięciu założonych celów. Działania zostały podjęte w ramach wewnątrzszkolnego programu doradztwa zawodowego.


07.11.2017
Recytujemy, śpiewamy i wygrywamy!

W dniu 3 listopada 2017 roku odbyła się dwunasta edycja Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej pt. Odcienie Ojczyzny, w której uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. Laureatem w kategorii recytacja został Wojtek Łazarczak, a wyróżnienie otrzymała Maja Mazur. Zaś w kategorii piosenki, laureatkami zostały Marysia i Emilia Kaczyńskie oraz Weronika Grzyb, a Marysia dodatkowo zdobyła Grand Prix za samodzielny występ. Gratulujemy!