Szkoła

Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza
II Liceum Ogólnokształcące
Technikum Zawodowe Nr 2

01.12.2017
Internat na lekcji w muzeum

28 listopada br. wychowawca internatu p. Agnieszka Żuchowicz – w ramach zajęć wychowawczych organizowanych na terenie miasta – zorganizowała wizytę w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
W muzeum na wychowanki czekał pan przewodnik, który przez ponad godzinę w pełen pasji sposób przeprowadził je przez dzieje Polski z historią oręża w tle. Była to dla nas niezwykle interesująca lekcja historii. Na pewno nie ostatnia 🙂
23.11.2017
Szkolenie dla wychowawców internatu

20 listopada br. w internacie miały miejsce warsztaty dla wychowawców i nauczycieli zt. „Gry i zabawy wspierające wychowanie”. Warsztaty przeprowadziła P. Aleksandra Szornak ze Stowarzyszenia KROPKA Wolni od Uzależnień, z którym wychowawcy internatu ZS Nr 1 współpracują już od kilku lat. Zajęcia były jak zwykle niezwykle ciekawe i na pewno urozmaicą pracę wychowawczą uczestników spotkania. Warsztaty sfinansowano ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kołobrzegu.


22.11.2017
Protokół z przeprowadzonego wyboru ofert na dostawę stacjonarnych zestawów komputerowych, laptopa do pracowni komputerowej22.11.2017
KO w Szczecinie – konferencja22.11.2017
Dzień Pamięci – Berlin 2017

W dniach 15-19 października 2017 grupa młodzieży naszej szkoły wspólnie z uczniami Gerhart-Hauptmann-Gymnasium z Berlina brała udział w obchodach Dnia Pamięci. Główne uroczystości odbywały się na terenie byłego więzienia Ploetzensee oraz w Bundestagu. W pozostałym czasie uczestnicy projektu pracowali nad różnymi zadaniami związanymi z historią prześladowań. Między innymi odwiedzili Gedenkstätte Deutscher Widerstand oraz cmentarz Friedhof der Evangelischen Kirchengemeinde Friedrichshagen. Na zaproszenie niemieckich uczniów, uczestnicy projektu odwiedzili ich szkołę. W czasie projektu pomocą służyli wolontariusze z Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V..


12.11.2017
Ogłoszenie na składanie ofert obejmujące dostawę stacjonarnych zestawów komputerowych, laptopa i projektora do pracowni komputerowej.12.11.2017
EUROPA po niemiecku

Rozszerzone grupy języka niemieckiego z klas: 2ab oraz 3ab, w ramach organizowanego przez Komisję Europejską konkursu na scenariusz lekcji, uczestniczyły w dniach 09. i 10. listopada w przygotowanych przez siebie gościnnych „lekcjach europejskich”.
Tematy tych zajęć to: „EUROPA – das Europäische Parlament” oraz „EUROPA – europäische Werte”. Zajęcia przebiegały w oparciu o przygotowane przez uczniów ćwiczenia, informacje z portalu internetowego UE, krótki film oraz plansze w języku niemieckim.
W przyjaznej, ale pracowitej atmosferze uczniowie poznawali podstawowe wartości unijne, kryteria przyjmowania do UE, zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz nazwy najważniejszych instytucjach europejskich.
Podczas lekcji wykorzystano techniki pracy w grupach, parach, dobierania leksyki, uzupełniania fragmentów tekstu, czytania ze zrozumieniem, słuchania i mówienia oraz pomoce takie jak projektor, prezentację multimedialną, materiały wizualne, informacje internetowe, czy komputer.
Największą trudność sprawiało wszystkim połączenie fachowej wiedzy z dziedziny polityki z niemieckim słownictwem. Natomiast największą satysfakcję – „rozgryzanie” różnorodnie przygotowanych zadań tekstowych i leksykalnych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cele lekcji zostały zrealizowane. Lekcje przygotowane były pod opieką p. Marzenny Blechacz.


10.11.2017
Święto Niepodległości

W wyjątkowy i uroczysty sposób świętowano 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu. Z udziałem Starosty Powiatu Kołobrzeskiego pana Tomasza Tamborskiego oraz Wicestarosty pani Heleny Rudzis – Gruchały cała społeczność szkolna uczestniczyła w patriotycznej akademii. W oprawie mundurów i strojów okresu międzywojennego odbył się apel poległych. Młodzież odśpiewała „Pierwszą brygadę” i wysłuchała pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic Sienkiewicza, zdobywczyń pierwszych nagród w konkursie „Odcienie Ojczyzny”.
Na zakończenie uroczystości Starosta Powiatu Kołobrzeskiego pan Tomasz Tamborski wręczył nagrody wyróżnionym w konkursie plastycznym „Niepodległość, Tradycja i Współczesność”.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole poprzedziły lekcje historii pt. „Józef Piłsudski i Roman Dmowski” prowadzone przez pracowników koszalińskiego IPN oraz wizyta uczniów w Archiwum Państwowym w Szczecinie na wykładzie: ”11 Listopada – dlaczego świętujemy i po co?”.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI


08.11.2017
Akcja Znicz

Dnia 1 listopada 2017 r po raz kolejny wolontariusze Szkolnego Koła Caritas – Woźniak Karolina z kl. Ib, Zelmachowicz Wiktoria z kl.Ib, Brzeziński Maciej z kl.Ic, Podlaszewska Wiktoria z kl.Ic, Pielacińska Dagna z kl.Id, Tetera Wiktoria z kl.Id, Krawczyk Aleksandra z kl.IIe – brali udział w Akcji Znicz na kołobrzeskim cmentarzu. Uczniowie kwestowali na rzecz Hospicjum domowego. Pragnę serdecznie podziękować za życzliwość, dobroć serca, poświęcony czas. Podziękowania kieruję również do Drogich Rodziców, którzy wyrazili zgodę na udział swoich dzieci w Akcji. Pozdrawiam i serdecznie zapraszam już teraz na wiosenną Akcję Pola Nadziei. Teresa Szczepaniak opiekunka Szkolnego Koła Caritas.


07.11.2017
„Wystąpienia publiczne, czyli jak przeżyć od A do Z”

7 listopada odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie p. Barbarą Kromską oraz p. Marcinem Iskra. Temat warsztatów dotyczył wystąpień publicznych i był ściśle związany z przygotowaniem do egzaminów ustnych i rozmów kwalifikacyjnych. Uczniowie przeanalizowali, z jakich elementów składa się komunikat, a podczas ćwiczeń mogli się przekonać o tym, jak ważne są to składniki. Ponadto wzbogacili swoją wiedzę o to, z czego składa się dobre przemówienie i w jakich formach może ono występować. Zdobyli wiedzę dotyczącą autoprezentacji i wykorzystania „mowy ciała”, tonacji głosu czy dykcji a także sposobów radzenia sobie ze stresem podczas wystąpienia publicznego. Informacje uzyskane podczas warsztatów pomogą maturzystom w osiągnięciu założonych celów. Działania zostały podjęte w ramach wewnątrzszkolnego programu doradztwa zawodowego.


07.11.2017
Recytujemy, śpiewamy i wygrywamy!

W dniu 3 listopada 2017 roku odbyła się dwunasta edycja Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej pt. Odcienie Ojczyzny, w której uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. Laureatem w kategorii recytacja został Wojtek Łazarczak, a wyróżnienie otrzymała Maja Mazur. Zaś w kategorii piosenki, laureatkami zostały Marysia i Emilia Kaczyńskie oraz Weronika Grzyb, a Marysia dodatkowo zdobyła Grand Prix za samodzielny występ. Gratulujemy!26.10.2017
Konkursy przedmiotowe

Listy osób zakwalifikowanych do gimnazjalnych konkursów przedmiotowych- etap rejonowy:


26.10.2017
„Kup Pan szczotkę”

Poznańska Fundacja Redemptoris Missio działająca od 1992 r organizuje wiele akcji aby pomóc najuboższym z krajów afrykańskich min. Kenii, Kamerunu. W tym roku Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole od 15 lat dołączyło się do akcji „Kup Pan szczotkę” w wyniku której zebraliśmy ok 160 szczoteczek i 70 past do zębów. Paczkę wysyłamy do Poznania a stamtąd wraz z innymi potrzebnymi rzeczami drogą morską dotrze do Afryki. Dziękujemy wszystkim,którzy otworzyli swoje serca na potrzeby najuboższych. Pozdrawiam Teresa Szczepaniak.


23.10.2017
TY TEŻ MOŻESZ POLECIEĆ DO AMAZONII !!!

W ramach IV Kołobrzeskiego Festiwalu Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu odbyło się spotkanie z Emilem Wittem – podróżnikiem i eksploratorem Puszczy Amazońskiej. W spotkaniu uczestniczyła klasa 1 c z opiekunami. Mieliśmy okazję poznać fascynującego 22 latka – człowieka z pasją, który kocha to co robi – podróżuje do Brazylii, do Peru, poznaje życie lasów deszczowych, mieszkających tam Indian i dzikie zwierzęta. Pierwszą wyprawę do Brazylii odbył gdy miał 18 lat i chociaż wszyscy mu odradzali samotny wyjazd – przeżył i wrócił. Opowiadał nam jak zapracował na bilet na samolot, jak nauczył się hiszpańskiego, jak żył w dżungli, pływał z piraniami i dlaczego ludzie, którzy tam mieszkają nigdzie się nie spieszą i są szczęśliwi. Podróże w te regiony stały się jego sposobem na życie – organizuje grupy na wyjazd i jest ich przewodnikiem. Najbliższy termin wyprawy już niedługo – 22 listopada – 13 grudnia 2017 r. – PERU – ANDY – AMAZONIA i nie ma już wolnych miejsc! Jego opowieści słuchało się z wielkim zainteresowaniem i podziwem, trzeba mieć bardzo mocny charakter i siłę woli, żeby zdecydować się na taki styl życia.
Informacje o wyprawach Emila znajdziemy na stronie www.emil-witt.com

17.10.2017
Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017

13 października, w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza świętowaliśmy Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017. Gospodarzem uroczystości był Pan Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego, który jak co roku nagrodził dyrektorów i nauczycieli za wyróżniającą pracę w roku szkolnym 2016/2017. Przyznano 8 nagród I stopnia dla dyrektorów szkół i 9 nagród II stopnia dla nauczycieli szkół i placówek Powiatu Kołobrzeskiego.
Ponadto na uroczystości wręczone zostały listy gratulacyjne za przyznane nagrody:
– za otrzymanie nagrody Ministra Edukacji Narodowej
– za otrzymanie nagrody Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
– za otrzymanie Medalu Komisji Edukacji Narodowej – medale otrzymało 4 nauczycieli szkół powiatu.
Przy okazji tej uroczystości pani dyrektor Katarzyna Karaźniewicz-Deczyńska wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Otrzymało je 18 nauczycieli i 7 pracowników szkoły jako podziękowanie za wyróżniającą pracę na rzecz naszej szkoły. Pani dyrektor podziękowała również naszym uczniom – szkolnym stypendystom: Weronice Wiktorowicz z klasy 2 e, Kacprowi Ryćko z klasy 3a, Julii Bardzie z klasy 2c, Karolinie Gajewskiej z klasy 2 e, Patrycji Olszewskiej z klasy 3a oraz Beacie Walentynowicz z klasy 2e i wręczyłam im skromne upominki.
Uroczystość uświetniły występy utalentowanych wokalistek oraz tancerzy z naszej szkoły. To było prawdziwe święto dla wszystkich ludzi związanych z edukacją.