Biblioteka

Szkolny Ośrodek Biblioteczno-Informacyjny

Godziny pracy biblioteki:

poniedziałek- piątek w godzinach od 8.00 do 14.00

Szkolny Ośrodek prowadzony jest przez nauczyciela – bibliotekarza

mgr Aurelię Gołębiowską

„Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego”

(William S. Maugham)

Biblioteka jest ważnym centrum informacji w szkole. Staramy się, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, a także studentów-absolwentów naszej szkoły. Cały księgozbiór liczy około 14.100 woluminów o różnorodnej tematyce, w tym wiele nowości. Zbiory zostały sklasyfikowane i uporządkowane według systemu UKD ( Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej).

CZYM JEST BOOKCROSSING ????????

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, biblioteka bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych!! Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad 770 tysięcy ludzi z ponad 130 krajów.
Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje. Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. To walka o książkę – skarbnicę wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku. Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania . Jak to działa? Czyli Regulamin.

 1. Każdy uczeń, nauczyciel lub rodzic może przekazać książkę do „uwolnienia”,
 2. Książka otrzymuje symbol ” B C „.
 3. Można wziąć jedną książkę i po przeczytaniu przekazać ją innemu czytelnikowi, wymienić na inną z półki „wolnych książek” w szkolnej bibliotece lub zostawić ją w innym miejscu do tego przygotowanym.
  W Kołobrzegu znajdziesz takie miejsce np. w Bibliotece Pedagogicznej.
 4. Książki uwalniane w naszej bibliotece muszą być w dobrym stanie
  i przynajmniej na poziomie szkoły średniej . Podręczników szkolnych nie przyjmujemy 😉

Więcej informacji na ten temat na stronie www.bookcrossing.pl

NASZE NOWE NABYTKI PAŹDZIERNIK 2019

(17kB)

  1. Elyse Douglas – Świąteczny list                          

  Nasycona magią świąteczna opowieść o niezwykłej podróży w czasie. Czy jedna odważna kobieta może wywołać świąteczny cud, ocalić tragiczną miłość i pokonać przeznaczenie?
  Pewnego dnia 30-letnia Eve Sharland natrafia w sklepie z antykami na mosiężną latarnię, w której znajduje list z 24 grudnia 1885 r. Zaskoczona odkrywa, że zaadresowano go do osoby o imieniu Evelyn Sharland, mieszkającej w Nowym Jorku. Kiedy wieczorem Eve odczytuje treść listu, poznaje poruszającą historię tragicznego romansu sprzed stu lat. Postanawia spełnić prośbę zapisaną w liście i zapala latarnię. Nagle, przenosi się do oprószonego śniegiem Nowego Jorku z 1885 roku.

 1. Rachel Abbott – Zabij mnie znów

  Nic nie przygotowało Maggie na to, że pewnego dnia wróci do domu, a jej mąż Duncan po prostu zniknie, zostawiając ich dzieci zupełnie same. Jego telefon nie odpowiada, a Maggie nie ma pojęcia, co się z nim stało. Potem odkrywa, że nie tylko ona go szuka.
  Kobieta, która wygląda dokładnie tak jak ona, zostaje brutalnie zamordowana. Wkrótce Maggie zda sobie sprawę z tego, jak mało wie o swoim mężu…

 2. Anthony Burges – Nakręcona pomarańcza
  Książka – legenda, dodatkowo rozsławiona przez słynny film S. Kubricka. I jeszcze: jak to jest przetłumaczone! Anthony Burgess stworzył dla tej powieści osobny język. Przekład Roberta Stillera to nie tylko brawurowy popis wynalazczości językowej. To coś przerażająco realnego: istnieje szansa, że takim językiem Polacy będą rzeczywiście mówić!  Akcja powieści toczy się w przyszłości nieokreślonej i w mieście też nie całkiem określonym. Miasto nie może sobie poradzić z bandami mordujących wyrostków, ale najgorsze, że sąd i policja biorą stronę bandytów i zapewniają im bezkarność.  Obok „1984” Orwella czy Nowego wspaniałego świata” Huxleya – to najważniejsza współczesna antyutopia. I nie to jest w niej najokropniejsze, co jej bohaterowie wyczyniają, ale to, co się przy tym dzieje w ich tylko pozornie ludzkiej świadomości.
 3. Charlott Link – Decyzja
   A co, jeśli w niewłaściwym momencie podejmiesz złą decyzję?
  Simon razem z dziećmi zamierza spędzić na południu Francji spokojne Boże Narodzenie. Nic jednak nie układa się po jego myśli. Tuż przed świętami dzieci odwołują swój przyjazd, a jego przyjaciółka postanawia z nim zerwać.  Podczas spaceru po plaży spotyka zaniedbaną, zrozpaczoną kobietę: Nathalie. Młoda wystraszona Francuzka twierdzi, że ścigają ją brutalni prześladowcy. Przejęty współczuciem Simon postanawia jej pomóc. Nie przeczuwa jednak, że wskutek owej decyzji zostanie uwikłany w morderczą intrygę.
 4. Alicja Sinicka – W jego oczach
  Kontynuacja bestsellera „Oczy wilka”!
  W życiu Leny i Artura rozpoczyna się nowy rozdział. Właśnie się zaręczyli po dwóch latach związku. Nie wszyscy są z tego powodu zadowoleni, a sama Lena nie potrafi zostawić przeszłości za sobą. Wciąż nie może pogodzić się z tym, że jej ukochany ma przed nią mnóstwo tajemnic.
 5. Nele Neuhaus – W lesie
  W środku nocy na leśnym kempingu przy Ruppertshain wybucha pożar. W zgliszczach policja znajduje ludzkie szczątki. Zaraz potem dochodzi do morderstwa w hospicjum. Oliver von Bodenstein i Pia Sander muszą wrócić do sprawy sprzed czterdziestu lat, kiedy zaginął Artur, najlepszy przyjaciel Olivera. Policjant będzie musiał zmierzyć się z traumą z dzieciństwa i skonfrontować mieszkańców Ruppertshain z przysypaną sprawą sprzed lat. Tymczasem giną kolejne osoby. Czy nad wioską wisi klątwa?
 6. Remigiusz Mróz – Nieodnaleziona 
  Gdyby oświadczył jej się chwilę wcześniej, nigdy by do tego nie doszło. Nie napadnięto by nas, ja nie trafiłbym do szpitala, a ona nie zniknęłaby na zawsze z mojego życia.
  Dziesięć lat po zaginięciu narzeczonej, Damian Werner jest pewien, że nigdy więcej jej nie zobaczy. Pewnego dnia trafia jednak niespodziewanie na ślad ukochanej – ktoś zamieszcza jej zdjęcie na jednym z profili spotted, szukając dziewczyny. Werner jest gotów przyjąć, że to przypadkowe podobieństwo, spotter wgrywa jednak drugie zdjęcie. Zdjęcie, które zrobił jej sam Werner na kilka dni przed zaginięciem –   i którego nikomu od tamtej pory nie pokazał. Kto szuka dziewczyny? I czy to naprawdę ona pojawiła się  po dziesięciu latach?
 7. Lars Kepler – Stalker   
  Kiedy do policyjnej skrzynki mailowej trafia krótki film przedstawiający kobietę w oknie, wszyscy uznają to za dziwny żart, ale już kilka dni później kobieta z okna pada ofiarą brutalnego morderstwa, jakiego nie pamiętają nawet najbardziej doświadczeni śledczy. Po paru dniach sytuacja się powtarza. Ofiarę kolejnego mordu znajduje jej mąż, który pod wpływem szoku sprząta miejsce zbrodni, a żonę obmywa z krwi i układa do snu. Niewiele pamięta i nie jest w stanie złożyć zeznań. Policyjny psychiatra Erik Maria Bark postanawia wprowadzić go w stan hipnozy, żeby dotrzeć do jego wspomnień. Hipnotyzer nie jest jednak gotowy na to,  czego się dowie. Teraz musi zacząć kłamać.
  Policja jest bezsilna. Takie sprawy trafiały zawsze na biurko Joony Linny, jednak komisarz zaginął ponad rok temu i już dawno został uznany za zmarłego…
 8. Magdalena Witkiewicz  – Jeszcze się kiedyś spotkamy        
  Ile razy zadawali sobie pytania jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie wojna?
  Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze.
  Bo to, kim jesteśmy nie zależy wyłącznie od naszych genów, czy wychowania, ale również od przeżyć naszych przodków. Od wszystkich tajemnic, które krążą w naszych rodzinach do kilku pokoleń wstecz.
 9. Beth O’Leary – Współlokatorzy
  Tiffy i Leon dzielą mieszkanie, jedno łóżko i nigdy się nie spotkali…
  Tiffy pilnie potrzebuje taniego lokum. Leon bierze nocne zmiany, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Choć ich przyjaciele sądzą, że to szaleństwo, oni znajdują idealne rozwiązanie: w ciągu dnia Leon będzie w ciasnej kawalerce odsypiał noce zmiany, dzięki czemu Tiffy będzie miała to samo mieszkanie wyłącznie dla siebie przez resztę doby. Ona właśnie zerwała ze swoim zazdrosnym chłopakiem i ledwo wiąże koniec z końcem, on bardziej dba o innych niż o siebie – nocami zajmuje się pensjonariuszami domu opieki, a każdy grosz odkłada na prawników, którzy wyciągną jego niesłusznie skazanego brata z więzienia.  Na przekór wszystkim i wszystkiemu, dwoje niezwykłych współlokatorów odkrywa, że jeśli wyrzuci się wszystkie zasady przez okno, można stworzyć całkiem przyjemne i ciepłe domowe ognisko.
 10. Steve Bloom – Wynajmij sobie chłopaka
  Kiedy Brooks proponuje, że na bal absolwentów zabierze kuzynkę Burdette’a, którą chłopak wystawił do wiatru, kierują nim jak najszlachetniejsze pobudki. Dostaje jednak trzysta dolarów napiwku, a wśród najbogatszych mieszkańców trzech stanów niesie się wieść o jego nienagannych manierach. Brooks wykorzystuje więc okazję, żeby dorobić sobie na studia – oferuje usługi nadopiekuńczym rodzicom, pragnącym, by ich córki mogły przeżyć niepowtarzalne chwile podczas szkolnych imprez. Brooks nie przewidział jednak, że na swojej drodze napotka nieprzewidywalną Celię Liberman i pociągającą Shelby Pace.
 11. B.A. Paris – Pozwól mi wrócić
  Są młodzi i nieprzytomnie w sobie zakochani. Wyjeżdżają na wakacje do Francji. W drodze powrotnej zatrzymują się na parkingu i ona znika. On zeznaje na policji, jak do tego doszło. Ale niektórzy nie wierzą            w jego wersję – podejrzewają go o najgorsze. Po latach zaczyna jeszcze raz – w innym miejscu, z inną kobietą. Lecz kiedy decyduje się ją poślubić, jego dawna ukochana powraca. Albo komuś zależy na tym,  by w to uwierzył. I prowadzi z nim grę, która wpędza go w obłęd. Bo tylko on wie, że wtedy, we Francji,  nie powiedział całej prawdy.
 12. Augusta Docher – Wiele powodów, by wrócić
  Czy pierwszą miłość można przeżyć drugi raz? Marcel po wypadku nie odzyskuje przytomności. Dominika jest zdruzgotana – zamiast układać sobie życie z ukochanym, spędza długie godziny w szpitalu, czuwając przy jego łóżku. Heroicznie walczy o każdy oddech Marcela i nie traci nadziei, że ten pewnego dnia do niej wróci. Chwila, w której chłopak budzi się ze śpiączki, jest jedną z najszczęśliwszych w jej życiu. Radość błyskawicznie zamienia się w rozpacz, gdy Dominika odkrywa, że Marcel nie pamięta ostatnich dwóch lat. Czy łączące ich niegdyś uczucie okaże się silniejsze od zapomnienia? Czy ktoś, kto odszedł tak daleko, znajdzie powód, by wrócić?
 13. Alison Gervais – W 27 dni

  Hadley Jamison jest wstrząśnięta. Jej kolega ze szkoły, Archer Morales, popełnił samobójstwo. Nie znała zbyt dobrze tego cichego, zamkniętego w sobie chłopaka, lecz mimo to odnosi wrażenie, że mogła mu jakoś pomóc. Mając nadzieję, że w ten sposób upora się z własnymi myślami, Hadley idzie na pogrzeb Archera. Tam podchodzi do niej mężczyzna, który przedstawia się jako Śmierć, i proponuje jej układ. Jeśli dziewczyna się zgodzi, dostanie szansę, aby zapobiec samobójstwu chłopaka. Lecz kiedy Hadley przystaje na warunki Śmierci i przenosi się do przeszłości, szybko przekonuje się, że jej misja jest trudniejsza, niż sądziła.

 14. Ginger Scott – Zapadnij w serce
  Niektóre wydarzenia z przeszłości zostawiają blizny nie tylko na ciele. Rowe kilka ostatnich lat spędziła, ucząc się w domu. Kiedy nadeszła pora rozpoczęcia studiów, postanawia przełamać swój strach i przenosi się na uniwersytet na drugim końcu kraju. W szkole wpada na nią Nate, popularny sportowiec, za którym wszyscy szaleją. Po ich spotkaniu chłopak nie może zapomnieć o wystraszonej dziewczynie, która na chwilę wkroczyła do jego życia. Nate próbuje zbliżyć się do dziewczyny, aby przełamać jej lęki. On sam nosi w sobie wielką ranę, którą zadała mu jego dawna ukochana. Nie wie, że Rowe przeżyła coś, co całkowicie ją załamało i sprawiło, że wyłączyła się z życia na wiele miesięcy. Czy miłość naprawdę pokona wszystkie przeciwności?
 15. Szczepan Twardoch – Ballada o pewnej panience
  Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych współczesnych polskich pisarzy przedstawia 11 swoich najważniejszych opowiadań z okresu, gdy tworzył najgłośniejsze powieści:  Wieczny Grunwald, Morfinę, Dracha i Króla.  Magnetyzująca wyobraźnia, przewrotne fabuły, humor – często czarny, uczucia, którym towarzyszy mrok – wszystko to, co w pisarstwie Szczepana Twardocha najlepsze.
 16. Hieronim Kroczyński – Kołobrzeg dawniej
  Historię Kołobrzegu, który w XIX wieku przekształcał się z twierdzy w nowoczesne uzdrowisko opisuje książka „Kołobrzeg dawniej”. Jej autorem jest dr Hieronim Kroczyński, historyk, współorganizator i długoletni dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Publikacja przedstawia osoby, które dla przekształcenia twierdzy w kurort zrobiły najwięcej. Zawiera też szereg ciekawych zdjęć i rycin obrazujących Kołobrzeg nieraz sprzed ponad stu lat.
 17. Robert Dziemba – Reduta Polska a fortyfikacje Twierdzy Kołobrzeg podczas oblężenia w 1807 roku
  Historią Kołobrzegu pasjonuje się większość kołobrzeżan, Robert Dziemba  przeniósł nas do 1807 roku – napisał książkę o oblężeniu miasta przez wojska napoleońskie i funkcjonowaniu fortyfikacji o nazwie Reduta Polska. Wykazał, że zbudowana jako szaniec przez Włochów Reduta Polska, rozbudowana do formy reduty, wraz z sąsiednią Redutą Saską odgrywała bardzo istotną rolę w walkach o Kołobrzeg w 1807 r. Starał się również w miarę precyzyjnie określić jej lokalizację. Lektura dla pasjonatów i miłośników naszego miasta.

: I wiele innych książek … Zapraszam do poczytania !! 😉

Opracowały: Milena Dowhan i Natalia Szymańska kl. 2E
oraz Aurelia Gołębiowska

Główne zadania biblioteki:

 • Gromadzenie i opracowywanie zbiorów.
 • Udostępnianie ich czytelnikom.
 • Pełnienie roli ośrodka informacji naukowej.
 • Współdziałanie z innymi bibliotekami.
 • Wspieranie programu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, współpraca z innymi nauczycielami.


W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny, w ilości 370 woluminów, zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki, leksykony, albumy, atlasy oraz inne wydawnictwa informacyjne.
Biblioteka oprócz książek gromadzi czasopisma, programy multimedialne ( na płytach CD i DVD), kasety video i kasety magnetofonowe. Na stanie biblioteki znajduje się również pakiet filmów „Filmoteka szkolna”- zawierający wybitne i istotne dzieła polskiego kina – do wykorzystania na zajęciach, lektury szkolne na DVD i na mp3, cykl filmów „Dookoła świata” i lekcji wychowawczych.

Biblioteka szkolna służy realizacji programu nauczania i wychowania, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia oraz korzystania z innych bibliotek. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Kołobrzegu odbywają się lekcje biblioteczne dla klas 1 – „Poznajemy bibliotekę”.

Nauczyciel bibliotekarz, oprócz udostępniania zbiorów, prowadzi działalność informacyjną, udziela porad w doborze literatury, realizuje program przysposobienia czytelniczo – informacyjnego, współpracuje z wychowawcami klas oraz innymi nauczycielami. Uczniowie uzyskują pomoc w wyborze literatury do konkursów
i olimpiad oraz do bibliografii załącznikowej.

Wydatki biblioteki finansowane są z budżetu szkoły a także dotowane przez Radę Rodziców, dary osób prywatnych i instytucji (np. księgarnia).

Czytelnicy mogą korzystać z sieci Internet, z możliwością wydrukowania potrzebnych informacji. Na zajęcia dydaktyczne, poza kompletami słowników czy atlasów, biblioteka udostępnia telewizor, odtwarzacz DVD, radiomagnetofon oraz magnetowid.
Obecnie trwa komputeryzacja biblioteki w oparciu o program komputerowy MOL Optivum, książki mają nadane kody, a każdy uczeń posługuje się przy wypożyczaniu Kartą Biblioteczną z kodem . W bibliotece panuje pozbawiona przymusu szkolnego atmosfera swobody z zachowaniem reguł współżycia społecznego .

Przy Szkolnym Ośrodku Biblioteczno-Informacyjnym funkcjonuje Koło Biblioteczne.

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO BILIOTEKI !!