BibliotekaSzkolny Ośrodek Biblioteczno-InformacyjnyGodziny pracy biblioteki:


poniedziałek- piątek w godzinach od 8.00 do 14.00

Szkolny Ośrodek prowadzony jest przez nauczyciela – bibliotekarza

mgr Aurelię Gołębiowską„Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego”  
(William S. Maugham)
 
Biblioteka jest ważnym centrum informacji w szkole. Staramy się, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, a także studentów-absolwentów naszej szkoły. Cały księgozbiór liczy około 14.100 woluminów o różnorodnej tematyce, w tym wiele nowości. Zbiory zostały sklasyfikowane i uporządkowane według systemu UKD
( Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej).

 

CZYM JEST BOOKCROSSING ????????

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, biblioteka bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych!! Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad 770 tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje. Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat. Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. To walka o książkę – skarbnicę wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku. Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania . Jak to działa?? Czyli Regulamin.
 1. Każdy uczeń, nauczyciel lub rodzic może przekazać książkę do „uwolnienia”,
 2. Książka otrzymuje symbol ” B C „.
 3. Można wziąć jedną książkę i po przeczytaniu przekazać ją innemu czytelnikowi, wymienić na inną z półki „wolnych książek” w szkolnej bibliotece lub zostawić ją w innym miejscu do tego przygotowanym. W Kołobrzegu znajdziesz takie miejsce np. w Bibliotece Pedagogicznej.
 4. Książki uwalniane w naszej bibliotece muszą być w dobrym stanie i przynajmniej na poziomie szkoły średniej . Podręczników szkolnych nie przyjmujemy 😉
Więcej informacji na ten temat na stronie www.bookcrossing.pl
 

NASZE NOWE NABYTKI PAŹDZIERNIK 2017

(17kB)
 1. Jennifer Niven – Wszystkie jasne miejsca
  Odważna opowieść o miłości, przeżywaniu życia i dwojgu młodych ludzi, którzy znajdują siebie nawzajem, gdy stoją na skraju przepaści. Theodore jest zafascynowany śmiercią. Codziennie rozmyśla nad sposobami, w jakie mógłby pozbawić się życia, a jednocześnie nieustannie szuka czegoś, co pozwoliłoby mu pozostać na tym świecie. Violet żyje przyszłością i odlicza dni do zakończenia szkoły.
 2. Gayle Forman- Byłam tu
  Ta przejmująca do głębi powieść jest historią Cody Reynolds, zmagającej się z samobójstwem najlepszej przyjaciółki. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „czemu Meg odebrała sobie życie?” rzuci Cody w wir podróży tropem przyjaciółki, która z zapyziałego miasteczka wyjechała na prestiżowe studia, ale też do granic samopoznania i na spotkanie z wielkim niebezpieczeństwem.
 3. Vanessa Greene- Cząstka ciebie i mnie
  Dwie najlepsze przyjaciółki Isla i Sophie jeszcze na studiach obiecały sobie, że nigdy nie pozwolą, by życie przeciekło im przez palce. Wiele lat później Isla jest szczęśliwie zakochana, mieszka za granicą i spełnia swoje marzenia. Dla Sophie los okazał się mniej łaskawy – nie udało jej się zrealizować wielu planów. Nagle życie obu kobiet bezpowrotnie się zmienia. Czeka je szereg trudnych decyzji i niepewna przyszłość.
 4. Alicja Sinicka- Oczy wilka
  Lena Kajzer, świeżo upieczona absolwentka studiów licencjackich, zaczyna właśnie nowy rozdział w życiu. Zmiana miejsca, staż w dużej firmie, pokój wynajęty w mieszkaniu przyjaciółki w niewielkiej miejscowości Głębia – wszystko to ma pomóc jej oderwać się od przeszłości. Przypadek sprawia, że nowe życie Leny zaczyna się z hukiem, kiedy z rozpędu wjeżdża swoim autem w zaparkowany samochód najbardziej tajemniczego mieszkańca miasteczka.
 5. Federico Moccia- Tylko ciebie chcę
  Po dwóch latach spędzonych w Nowym Jorku Step wraca do Rzymu. Wiele się tu zmieniło. Chłopak zaczyna pracę w telewizji, poznaje nowych ludzi, wśród nich żywiołową Gin. Przeszłość nie daje mu spokoju, ale teraźniejszość nie zostawia zbyt wiele czasu na jej rozpamiętywanie. Czy warto dążyć do wskrzeszenia dawnej miłości?
 6. Cecelia Ahern – Skaza
  Ukarana przez bezduszny Trybunał, 17-letnia Celestine, zostaje ikoną rewolucji zmierzającej do obalenia rządów ludzi, którym się wydaje, że mają prawo narzucać społeczeństwu swoje moralne i obyczajowe dogmaty. Choć napiętnowana Skazą, razem z ukochanym Carrickiem podejmuje walkę o powrót jej świata do normalności.
 7. Abby Geni – Strażnicy światła
  Siedmioro ludzi. Jedna mała wyspa. Wyizolowane środowisko, ograniczona grupa, problemy z zaufaniem oraz bezwzględna, tylko pozornie losowa śmierć raptownie zbierająca żniwo. Strażnicy światła to thriller, który przedstawia świat dzikiej natury i spektakl grozy.
 8. Paula Hawkins – Dziewczyna z pociągu
  Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej wydawać, że zna ludzi, którzy tam mieszkają. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia…
 9. Renée Knight – Sprostowanie
  Jeśli spodobała Ci się Dziewczyna z pociągu, koniecznie przeczytaj Sprostowanie!!! Życie Catherine to z pozoru sielanka. Pewnego dnia na stoliku nocnym Catherine znajduje książkę. Zaczyna czytać i… przeżywa wstrząs. Odkrywa bowiem, że główna bohaterka powieści przypomina ją samą, a kluczowy wątek fabuły toczy się wokół pewnego wakacyjnego zdarzenia sprzed lat. Kobieta wpada w panikę – ktoś zna jej sekret, który tak pilnie strzegła przez lata. Nie śpi po nocach, popada w depresję, czeka na kolejny ruch tajemniczego prześladowcy…
 10. Maja Wolny – Dom tysiąca nocy
  Malwina przyjeżdża do Włoch, by podjąć pracę jako pomoc domowa. Ma nadzieję, że zmiana otoczenia pomoże jej uporać się z tragedią, której niedawno doświadczyła. Jej nowym domem staje się willa należąca do Carli Russo – dojrzałej kobiety, niegdyś bezkompromisowej rewolucjonistki. Talent literacki i wyobraźnia wnuka Carli – Brunona, skłaniają obie bohaterki do tego, by zmierzyły się z trudną przeszłością.
 11. Lauren Oliver – 7 razy dziś
  „Robię, co chcę i kiedy chcę. Nie obchodzi mnie, czy kogoś zranię, bo i tak wszystko uchodzi mi na sucho. Aż do dzisiaj… Wychodzę z imprezy. Oślepiają mnie światła samochodu jadącego z naprzeciwka. Czuję niewyobrażalny ból. Spadam w niekończącą się pustkę… Umarłam?”
 12. Sandy Hall – Musimy coś zmienić
  Zabawna opowieść o zakochiwaniu się! Lea i Gabe mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy ich niewidzialna więź, jednak… nigdy ze sobą nie rozmawiali. Wszyscy na około chcą im pomóc i ich zeswatać! Jedna impreza pomaga im przełamać lody i rozwiązać pewną zagadkę.
 13. Kirsty Moseley – Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno
  Od ośmiu lat co wieczór chłopak z domu naprzeciwko zakrada się przez okno do mojej sypialni zasypiamy niewinnie przytuleni. Gdyby Jake wiedział, że Liam spędza u mnie każdą noc, chybaby go zabił. Liam to największe szkolne ciacho. Szaleją za nim wszystkie dziewczyny, a on zmienia je jak rękawiczki. Nie mogę go rozgryźć.
 14. Natasha Preston – Uwięzione
  W jednej chwili szczęśliwa nastolatka traci kochającego chłopaka, rodziców i brata. Traci całe swoje życie, trafiając w miejsce, z którego nie ma ucieczki. Od tej pory nie będzie już sobą. Summer wraz z trzema innymi dziewczynami będzie musiała znosić życie w zamknięciu, codzienny strach i ból i… o wiele więcej
 15. Jarek Szulski – Zdarza się
  Elitarna szkoła ze swoimi jasnymi i ciemnymi stronami, pojawiający się klimat warszawskiej Pragi, błędy młodości, bolączki dojrzewania, niezapomniane wycieczki, zwykłe codzienne sytuacje i niezwykłe lekcje, a do tego potężna dawka humoru.
 16. Martin Sixsmith- Tajemnica Filomeny
  Nastoletnia Filomena Lee zachodzi w przypadkową ciążę, rodzina wysyła ją do klasztoru w miejscowości Roscrea, do miejsca gdzie zakonnice „opiekują się upadłymi kobietami”. Kiedy chłopiec, którego urodziła, kończy trzy lata, zostaje „sprzedany” przez zakonnice do adopcji amerykańskiej rodzinie i wywieziony z Irlandii. Zmuszona zrzeczenia się wszelkich praw do dziecka, nigdy więcej go nie zobaczyła, kolejne pięćdziesiąt lat spędziła na poszukiwaniach.
 17. Eve Ainsworth- Zadurzenie
  Will jest przystojny i kochający. O takim chłopaku zawsze marzyła Anna. Jest także humorzasty i nieprzewidywalny. Miota się między obsesją, a czymś znacznie mroczniejszym… Czy Anna rozpozna znaki, póki nie jest za późno? Przejmujący obraz toksycznego związku.
 18. Jakub Żulczyk- Instytut
  Tajemnicze i makabryczne wydarzenia, które rozgrywają się w tytułowym Instytucie, czyli mieszkaniu głównej bohaterki powieści, Agnieszki. Mocna, niemniej jednak sam obraz przedstawia sprawy znacznie prostsze i codzienne. Poczucie porzucenia, samotność, brak pieniędzy, zdradę, upadek młodzieńczych ideałów.
 19. Stephen King- Ręka mistrza
  Edgar w ciężkim wypadku samochodowym traci rękę i zdrowe zmysły. Nękany napadami szału, musi zacząć życie od początku. Za radą psychologa wyrusza na Duma Key, wyspę należącą do sędziwej Elizabeth Eastlake. Wynajmuje tam dom, wiedząc tylko, że chce rysować. Jednak kiedy tragiczne dzieje rodziny Eastlake’ów zaczynają wyłaniać się z mroków przeszłości, nieposkromiona moc dzieł Edgara objawia swe coraz bardziej przerażające i niszczycielskie możliwości.
 20. Paweł Śląski- Hieny, modliszki, czarne wdowy czyli jak kobiety zabijają
  Niezwykle szczera i autentyczna opowieść, a raczej zbiór opowieści o konsekwencjach związków z pewnymi kobietami. Związków, które tylko w najlepszym wypadku mogą się zakończyć na sali sądowej, ale na ogół tak się nie kończą…
 21. Becca Fizpatrick – Szeptem
  Pach jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły się dziać rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Chyba że ktoś wie, że znalazł się pośrodku bitwy między Upadłymi, a Nieśmiertelnymi. Ale cicho sza… Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem.
 22. Jeff Zentner – Król Węży
  Wyobraź sobie, że masz rzesze fanów na swoim blogu, a nienawidzą cię koledzy ze szkoły… Dlaczego jedni otrzymują od rodziców miłość i wolność, inni nieustanna krytykę, a jeszcze inni wymagania i genetyczne obciążenia? Kiedy wiara prowadzi do zniewolenia, a charyzma do sekty? Kto doda odwagi przy wyborze drogi życiowej? Lydia, Dill i Travis. Każde z nich jest inne… Razem dorastają na południu stanów.
 23. Matthew Quick – Poradnik Pozytywnego Myślenia
  Według Pata jego życie to film, który zakończy się happy endem, czyli powrotem byłej żony. Niestety nic nie układa się po jego myśli. Na domiar złego za nim chodzi piękna, choć równie zwariowana jak on Tiffany, prześladuje go piosenka Kenny’ego G., a nowy terapeuta sugeruje zdradę jako formę terapii! Cudna historia bardzo zakręconej pary.
 24. Matthew Quick – Wszystko To Co Wyjątkowe
  Nanette to wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to co się od niej oczekuje. Wszystko się zmienia gdy do jej rąk trafia egzemplarz kultowej powieści Kosiarza Balonówki. Dziewczyna czyta ją dziesiątki razy, chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką. Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to ta sama Nanette. Zmuszona dokonać trudnych wyborów, przekona się, że za bunt trzeba czasem słono zapłacić.
: I wiele innych książek … Zapraszam do poczytania !! 😉
Opracowały: Daria Potyralska kl. 1 d, Martyna Szekieta kl. 1 a, Julia Szczurowska kl. 1 b, Wiktoria Rakowicz kl. 1 d, Dominika Otocka kl. 1 c.
 
Główne zadania biblioteki:
 • Gromadzenie i opracowywanie zbiorów.
 • Udostępnianie ich czytelnikom.
 • Pełnienie roli ośrodka informacji naukowej.
 • Współdziałanie z innymi bibliotekami.
 • Wspieranie programu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, współpraca z innymi nauczycielami.

W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny, w ilości 370 woluminów, zawierający encyklopedie ogólne
i specjalne, słowniki, leksykony, albumy, atlasy oraz inne wydawnictwa informacyjne. Biblioteka oprócz książek gromadzi czasopisma, programy multimedialne ( na płytach CD i DVD), kasety video i kasety magnetofonowe.
Na stanie biblioteki znajduje się również pakiet filmów „Filmoteka szkolna”- zawierający wybitne i istotne dzieła polskiego kina – do wykorzystania na zajęciach, lektury szkolne na DVD i na mp3, cykl filmów „Dookoła świata” i lekcji wychowawczych.
Biblioteka szkolna służy realizacji programu nauczania i wychowania, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia oraz korzystania z innych bibliotek. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Kołobrzegu odbywają się lekcje biblioteczne dla klas 1 – „Poznajemy bibliotekę”.
Nauczyciel bibliotekarz, oprócz udostępniania zbiorów, prowadzi działalność informacyjną, udziela porad w doborze literatury, realizuje program przysposobienia czytelniczo – informacyjnego, współpracuje z wychowawcami klas oraz innymi nauczycielami. Uczniowie uzyskują pomoc w wyborze literatury do konkursów
i olimpiad oraz do bibliografii załącznikowej.
Wydatki biblioteki finansowane są z budżetu szkoły a także dotowane przez Radę Rodziców, dary osób prywatnych i instytucji (np. księgarnia).
Czytelnicy mogą korzystać z sieci Internet, z możliwością wydrukowania potrzebnych informacji. Na zajęcia dydaktyczne, poza kompletami słowników czy atlasów, biblioteka udostępnia telewizor, odtwarzacz DVD, radiomagnetofon oraz magnetowid. Obecnie trwa komputeryzacja biblioteki w oparciu o program komputerowy MOL Optivum, książki mają nadane kody, a każdy uczeń posługuje się przy wypożyczaniu Kartą Biblioteczną z kodem . W bibliotece panuje pozbawiona przymusu szkolnego atmosfera swobody
z zachowaniem reguł współżycia społecznego .
Przy Szkolnym Ośrodku Biblioteczno-Informacyjnym funkcjonuje Koło Biblioteczne.

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO BILIOTEKI !!