Biblioteka

 

Szkolny Ośrodek Biblioteczno-Informacyjny

 

 

Godziny pracy biblioteki:

poniedziałek- piątek w godzinach od 8.00 do 14.00

 

Szkolny Ośrodek prowadzony jest przez nauczyciela – bibliotekarza

mgr Aurelię Gołębiowską

„Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego”

 

(William S. Maugham)

 

Biblioteka jest ważnym centrum informacji w szkole. Staramy się, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, a także studentów-absolwentów naszej szkoły. Cały księgozbiór liczy około 14.100 woluminów o różnorodnej tematyce, w tym wiele nowości. Zbiory zostały sklasyfikowane i uporządkowane według systemu UKD ( Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej).

CZYM JEST BOOKCROSSING ????????

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, biblioteka bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych!! Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad 770 tysięcy ludzi z ponad 130 krajów.
Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje. Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. To walka o książkę – skarbnicę wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku. Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania . Jak to działa? Czyli Regulamin.

 1. Każdy uczeń, nauczyciel lub rodzic może przekazać książkę do „uwolnienia”,
 2. Książka otrzymuje symbol ” B C „.
 3. Można wziąć jedną książkę i po przeczytaniu przekazać ją innemu czytelnikowi, wymienić na inną z półki „wolnych książek” w szkolnej bibliotece lub zostawić ją w innym miejscu do tego przygotowanym.
  W Kołobrzegu znajdziesz takie miejsce np. w Bibliotece Pedagogicznej.
 4. Książki uwalniane w naszej bibliotece muszą być w dobrym stanie
  i przynajmniej na poziomie szkoły średniej . Podręczników szkolnych nie przyjmujemy 😉

Więcej informacji na ten temat na stronie www.bookcrossing.pl

 

NASZE NOWE NABYTKI PAŹDZIERNIK 2018

(17kB)

 1. Krystal Sutherland – Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów Czy strach przed miłością może być fobią?
  W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec cierpi na lęk przestrzeni, brat bliźniak nie zniesie ani chwili w ciemności, a matka przeraźliwie obawia się pecha. Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki strach zawładnie jej życiem, lecz na wszelki wypadek unika potencjalnych zagrożeń i spisuje je na specjalnej liście. Gdy któregoś dnia zostaje okradziona, znika także niedokończona lista najgorszych koszmarów…
 2. Kasie West – Dziewczyna, która wybrała swój los Życie Addison sprowadza się do nieustannego pytania „a co, jeśli…”? Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, że dziewczyna ma moc Sprawdzania – może wejrzeć w przyszłość i poznać skutki swoich decyzji. Kiedy więc okazuje się, że rodzice Addison postanawiają się rozwieść i stawiają ją przed wyborem, z kim chce zamieszkać, jej niezwykłe zdolności nabierają zupełnie nowego znaczenia…W jednej z wersji przyszłości Addie mieszka z mamą i wiedzie dotychczasowe życie, w drugiej zaczyna nową szkołę i zakochuje się w spokojnym artyście. Ale i ta rzeczywistość nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać, bo dziewczyna zostaje wciągnięta w śledztwo w sprawie morderstwa. Wiedząc tak wiele i mając równie wiele do stracenia, Addie musi zadecydować, w jakiej rzeczywistości… i bez kogo chce żyć.
 3. Anna Bellon – Nie zapomnij mnie The Last Regret są na szczycie: wyprzedana trasa koncertowa, nominacje do Grammy, uwielbienie fanów, świetna zabawa z paczką najlepszych przyjaciół. Ale Ollie nie jest tak naprawdę szczęśliwy: ma apartament, którego nie może nazwać domem i dziewczynę, która nie jest jego wielką miłością. Bo Ollie nie zapomniał o Ninie, pierwszej i jedynej, którą naprawdę kochał. I która zniknęła z jego życia. Dlaczego Nina odeszła bez słowa? Czy kiedykolwiek kochała Olivera? I dlaczego skrywana przez nią tajemnica nieodwracalnie zmieni życie Olliego?
  Pierwsza część opowieści o zespole – „Uratuj mnie” również dostępna w bibliotece.
 4. Nicholas Sparks – List w butelce Wyrzucona za burtę butelka mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Tymczasem fale wyrzuciły ją na plażę w zatoce Cape Cod, gdzie trafiła w ręce Theresy Osborne. W środku był list miłosny zaczynający się od słów: ,,Moja najdroższa Catherine, tęsknię za Tobą, ukochana, tak jak zawsze, ale dzisiaj było mi bardzo ciężko, bo ocean śpiewał o naszym wspólnym życiu”. Zaintrygowana historią pary kochanków Theresa rozpoczyna poszukiwania człowieka, który potrafił tak mocno i wiernie kochać.
 5. Monica Hesse – Dziewczyna w niebieskim płaszczu Podmieniona tożsamość, utracona miłość i zdradzona przyjaźń. Wciągający thriller na tle wielkiej Zagłady. Okupowana Holandia, rok 1943. 19-letnia Hanneke handluje towarami na czarnym rynku – produktami, bez których na co dzień społeczeństwo musi sobie radzić. Kolejne zlecenie zaskakuje jednak samą Hanneke – jej zadaniem jest odnalezienie Mirjam, Żydówki, która pewnego dnia zniknęła z domu ukrywającej ją staruszki. Nastolatka zostaje wciągnięta w sieć tajemnic, które prowadzą ją do samego serca młodzieżowego ruchu oporu.
 6. Nicolas Sparks – Pamiętnik Karty starego notatnika kryją historię romantycznej miłości. Starszy pan codziennie odczytuje ją mieszkającej w domu opieki kobiecie chorej na alzheimera. Jest to opowieść o bogatej dziewczynie z miasta i ubogim chłopaku z prowincji, których pewnego lata połączyło wyjątkowe uczucie. Wbrew sobie zostali rozdzieleni, a ich miłość wystawiona na próbę. Czy uda im się ponownie spotkać?
 7. Stephen King – Lśnienie Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach, były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.
 8. Lars Kepler – Hipnotyzer W szwedzkim miasteczku Tumba dochodzi do brutalnej zbrodni – na oczach nastolatka zostają zamordowane matka i młodsza siostra. On sam doznaje poważnych obrażeń. Jest w szoku, co uniemożliwia złożenie wiarygodnych zeznań. Chłopiec to jedyny świadek zbrodni, dlatego komisarz Joona Linna postanawia poddać go hipnozie. Dziesięć lat temu psychiatra Erik Maria Bark zrezygnował ze stosowania hipnozy i poprzysiągł nigdy do niej nie wracać. Za namową Linny łamie własne postanowienie, co wywołuje lawinę dramatycznych zdarzeń…
 9. Michelle Adams – Moja siostraNazywam się Irini. Rodzice mnie oddali. Nazywam się Elle. Rodzice mnie zatrzymali. Przez całe życie Irini myślała, że została oddana, bo rodzice jej nie chcieli. Co jeśli prawda jest znacznie gorsza? Dwie siostry. Dwa różne losy. Po dwudziestu latach Elle dzwoni do Irni, by powiadomić ją o śmierci matki i zmusić, by wróciła do rodzinnego domu.
 10. Rupi Kaur – Słońce i jej kwiaty Słońce i jej kwiaty to tętniące kobiecością utwory o dojrzewaniu i samoświadomości. Rupi Kaur ponownie – lecz z jeszcze większą mocą – w krótkich poetyckich formach wyraża troski, pragnienia i radości wielu kobiet. Daje im siłę, by czerpały ze swoich korzeni i doświadczeń pełnymi garściami. Przekonuje, że podobnie jak kwiaty ludzie też muszą czasem zwiędnąć, by rozkwitnąć na nowo.
 11. JP Delaney – W żywe oczy Claire kłamie zawodowo. Wydaje się, że jest stworzona do roli, w którą się wcieli. Na zlecenie firmy prawniczej specjalizującej się w sprawach rozwodowych ma demaskować niewiernych mężów i dostarczać niezbitych dowodów ich zdrady. To ona ma dyktować reguły gry. Gdy „klientem” Claire zostaje interesujący profesor Patrick Fogler, stawka gwałtownie rośnie. W grze gęstej od mrocznego uwodzenia, manipulacji i niedopowiedzeń role zaczynają się niebezpiecznie odwracać…
 12. Meg Wolitzer – Pod kloszem Gdyby życie było sprawiedliwe, Jam nadal mieszkałaby w New Jersey ze swoim chłopakiem. Oglądaliby razem stare skecze i całowali się między regałami szkolnej biblioteki. Życie jednak nie jest sprawiedliwe, Reeve’a nie ma już od ponad roku, a Jam wciąż nie może otrzasnąc się po stracie.Dziewczyna zaczyna pisać pamiętnik i otwiera drogę do nowego świata. Zapierająca dech w piersiach i zaskakująca historia o pierwszej miłości, głębokim cierpieniu i sile, jaką daje pogodzenie się ze swoim losem.
 13. Ewa Nowak – Nie do pary Szesnastoletni Alek przeżywa okres buntu. Potwierdzenia własnej wartości szuka głównie w oczach płci przeciwnej. W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Wplątuje się w niezręczne sytuacje i traci poczucie bezpieczeństwa, bo rozpada się jego rodzina. Czy Alkowi uda się wyjść na prostą i zrozumieć, co jest w życiu ważne?
 14. Ewa Nowak – Zerwij z nią Jacek to zadziorny chłopak z rozbitej rodziny, Emilka jest oczkiem w głowie rodziców i ma przejąć rodzinny interes. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem, spragnieni ciepła i akceptacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia…Niestety rodzice Emilki nie akceptują wyboru córki.
  Poruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zwątpieniu i trudnym wkraczaniu w dorosłe zycie.

: I wiele innych książek … Zapraszam do poczytania !! 😉

Opracowały: Martyna Szekieta kl. 2a, Aurelia Gołębiowska

 

Główne zadania biblioteki:

 • Gromadzenie i opracowywanie zbiorów.
 • Udostępnianie ich czytelnikom.
 • Pełnienie roli ośrodka informacji naukowej.
 • Współdziałanie z innymi bibliotekami.
 • Wspieranie programu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, współpraca z innymi nauczycielami.


W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny, w ilości 370 woluminów, zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki, leksykony, albumy, atlasy oraz inne wydawnictwa informacyjne.
Biblioteka oprócz książek gromadzi czasopisma, programy multimedialne ( na płytach CD i DVD), kasety video i kasety magnetofonowe. Na stanie biblioteki znajduje się również pakiet filmów „Filmoteka szkolna”- zawierający wybitne i istotne dzieła polskiego kina – do wykorzystania na zajęciach, lektury szkolne na DVD i na mp3, cykl filmów „Dookoła świata” i lekcji wychowawczych.

Biblioteka szkolna służy realizacji programu nauczania i wychowania, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia oraz korzystania z innych bibliotek. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Kołobrzegu odbywają się lekcje biblioteczne dla klas 1 – „Poznajemy bibliotekę”.

Nauczyciel bibliotekarz, oprócz udostępniania zbiorów, prowadzi działalność informacyjną, udziela porad w doborze literatury, realizuje program przysposobienia czytelniczo – informacyjnego, współpracuje z wychowawcami klas oraz innymi nauczycielami. Uczniowie uzyskują pomoc w wyborze literatury do konkursów
i olimpiad oraz do bibliografii załącznikowej.

Wydatki biblioteki finansowane są z budżetu szkoły a także dotowane przez Radę Rodziców, dary osób prywatnych i instytucji (np. księgarnia).

Czytelnicy mogą korzystać z sieci Internet, z możliwością wydrukowania potrzebnych informacji. Na zajęcia dydaktyczne, poza kompletami słowników czy atlasów, biblioteka udostępnia telewizor, odtwarzacz DVD, radiomagnetofon oraz magnetowid.
Obecnie trwa komputeryzacja biblioteki w oparciu o program komputerowy MOL Optivum, książki mają nadane kody, a każdy uczeń posługuje się przy wypożyczaniu Kartą Biblioteczną z kodem . W bibliotece panuje pozbawiona przymusu szkolnego atmosfera swobody z zachowaniem reguł współżycia społecznego .

Przy Szkolnym Ośrodku Biblioteczno-Informacyjnym funkcjonuje Koło Biblioteczne.

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO BILIOTEKI !!