Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci (VETPRO) w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu

Dzięki nawiązanej nowej współpracy partnerskiej między Zespołem Szkół im. Henryka Sienkiewcza a Teknik ve Endustri Mesle Lisesi w Kayseri/ Turcja, szkoły mogły wspólnie realizować program Leonardo da Vinci (VETPRO). W okresie ferii zimowych, w lutym 2013, tureccy nauczyciele gościli w Zespole Szkół w ramach kształcenia kadry edukacyjnej. Przez dwa tygodnie goście uczestniczyli w kursie Linux, warsztatach z robotyki oraz zajęciach językowych, poszerzających ich umiejętności.

W harmonogramie pobytu znalazły się również następujące działania:

1. Spotkanie z Prezydentem Miasta Kołobrzeg.
  2. Wizyta w Starostwie Powiatowym.
  3. Zapoznanie się z funkcjonowaniem i zadaniami takich instytucji edukacyjnych jak:
    • Przedszkole „Morska Kraina” w Kołobrzegu,
    • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dźwirzynie,
    • Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu,
    • Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu,
    • Uniwersytet Szczeciński,
    • Politechnika Koszalińska,
    • Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.
  4. Wizyta w regionalnych przedsiębiorstwach:
    • Wydawnictwo Kamera w Kołobrzegu,
    • Akces w Dźwirzynie,
    • Alplast w Niekaninie.

Oprócz ścisłych punktów harmonogramu pobytu nasi goście zapoznali się historią Kołobrzegu i jego okolic. Mieli również możliwość posmakowania tradycyjnych potraw, poznania kultury i tradycji polskich. Realizacja projektu przyczyniła się do poszerzenia umiejętności uczestników wymiany. Nauczyciele oraz kadra zarządzająca mieli możliwość zapoznania się z różnicami i podobieństwami systemów edukacyjnych Polski i Turcji. Wymiana doświadczeń z zakresu technologii informacyjnej zdecydowanie przyczyni się do rozwoju obu szkół partnerskich. Nawiązane zostały nowe znajomości, które z pewnością przyczynią się do realizacji nowych pomysłów projektowych.

Opiekę nad gośćmi sprawowały następujące osoby:

N. Frańczuk, J. Kawałek, A. Żuchowicz, B. Morawska, K. Kisiel-Rapacz, J.Maj, P. Kędzior.