Biblioteka

Szkolny Ośrodek Biblioteczno-Informacyjny

Godziny pracy biblioteki:
poniedziałek- piątek w godzinach od 8.00 do 14.00

Szkolny Ośrodek prowadzony jest przez nauczyciela – bibliotekarza

mgr Aurelię Gołębiowską

“Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego”
William S. Maugham

Biblioteka jest ważnym centrum informacji w szkole. Staramy się, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, a także studentów-absolwentów naszej szkoły. Cały księgozbiór liczy około 14.100 woluminów o różnorodnej tematyce, w tym wiele nowości. Zbiory zostały sklasyfikowane i uporządkowane według systemu UKD ( Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej).

CZYM JEST BOOKCROSSING ????????

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, biblioteka bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych!! Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad 770 tysięcy ludzi z ponad 130 krajów.
Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje. Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. To walka o książkę – skarbnicę wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku. Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania . Jak to działa? Czyli Regulamin.

  1. Każdy uczeń, nauczyciel lub rodzic może przekazać książkę do “uwolnienia”,
  2. Książka otrzymuje symbol ” B C “.
  3. Można wziąć jedną książkę i po przeczytaniu przekazać ją innemu czytelnikowi, wymienić na inną z półki “wolnych książek” w szkolnej bibliotece lub zostawić ją w innym miejscu do tego przygotowanym.
    W Kołobrzegu znajdziesz takie miejsce np. w Bibliotece Pedagogicznej.
  4. Książki uwalniane w naszej bibliotece muszą być w dobrym stanie
    i przynajmniej na poziomie szkoły średniej . Podręczników szkolnych nie przyjmujemy 😉

Więcej informacji na ten temat na stronie www.bookcrossing.pl

NASZE  NOWE  NABYTKI  PAŹDZIERNIK  2020

Andre Aciman – Pięć zauroczeń        

Następna powieść Acimana , autora bestsellerowych „Tamtych dni, tamtych nocy”, jest szkicem życia zakochanego człowieka. Paul jest bohaterem, który wiecznie balansuje na granicy melodramatu i tragedii,    a przy każdym zauroczeniu towarzyszą mu te same nadzieje, lęki  i rozczarowania.

Sylwia Chutnik – Cwaniary      

Mokotowski gang kobiet pomści niewybaczalne krzywdy i nigdy się nie podda. Nie przyjmuje skarg i zażaleń. Ratuje kobiety uwięzione między odkurzaczem i pralką. Słyszy każdą wołającą o pomoc. Kiedy nie możesz już ukryć siniaków, a rozpacz wygrywa z wściekłością, superbohaterki wlatują przez otwarte okno i biorą cię w ramiona. To komediodramat o kwestiach najważniejszych: życiu, śmierci, miłości.

Jakub Małecki – Horyzont      

Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem. Nowa książka Małeckiego to opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze. O próbach znalezienia właściwej wersji siebie.

 Katarzyna Nosowska – Powrót z Bambuko       

Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”. Chociaż świat staje na głowie,                 a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans!

Robert Ziębiński  – Lockdown

W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka. Olga ma miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić.  Jest piątek, Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.

 Manuela Gretkowska – Wenecja-miasto, któremu się powodzi             

 Przewodnik po Wenecji, który czyta się jak powieść – Gretkowska połączyła w książce encyklopedyczne treści z literackim stand-upem.  Miasto papieży i grzeszników, artystów i złoczyńców. Kościoły buduje się              tu z pieniędzy ściąganych od prostytutek, a współcześni mafiozi wykradają zwłoki dawnej świętej. Wenecja to też miejsce ukochane przez wielkich tego świata: malarzy, muzyków, pisarzy. Miasto bezcenne, które oszałamia bogactwem estetycznym i wywołuje objawy somatyczne zwane syndromem weneckim.   

Donato Carrisi – Dziewczyna we mgle   

Małe włoskie miasteczko skrywa mroczną tajemnicę. Czy to możliwe, żeby młoda szesnastoletnia dziewczyna po prostu rozpłynęła się we mgle? Co tak naprawdę się z nią stało? Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda mu się trafić na jakiś trop, nie ma wątpliwości, że tropi mordercę i że jest to ktoś z miejscowych.

Sylwia Koperska – Wilczyca. W pogoni za wolnością.

Karolina ma pieniądze, zamożnych rodziców, rezydencję w Gdańsku, wstęp do najlepszego liceum.                I jednocześnie wszystkiego jej brakuje: miłości matki, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Żyjąc na co dzień z bezduszną matką, łaknąc uczucia i marząc o wolności, pogubiona dwudziestolatka decyduje się na ryzykowny krok: wstępuje do gangu złodziei samochodów. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za ten rozdział w życiu? Ile siły może mieć młoda kobieta, która właśnie została matką? Czy nieoczekiwana miłość stanie się drogą ku wolności, a błędy młodości będą nauczką na dalsze życie?

Jamie McGuire – Nasze wszystkie światła

Elliott i Catherine poznali się, gdy byli dziećmi. Między nimi szybko nawiązała się przyjaźń, jednak pewnego dnia chłopak musiał opuścić miasto. Akurat w dniu, w którym mała Catherine potrzebowała go najbardziej. Gdy ponownie się spotykają, są już innymi ludźmi. On jest szkolną gwiazdą futbolu, ona pomaga matce w prowadzeniu pensjonatu. Elliott robi wszystko, aby przyjaciółka wybaczyła mu to, że ją zostawił. Kiedy udaje mu się odbudować jej zaufanie, w mieście dochodzi do tragedii i to właśnie Elliott jest głównym podejrzanym.

Alicja Sinicka  – Stażystka                    

Bohaterką książki Alicji Sinickiej jest młoda stażystka, Klaudia, która pracuje w firmie Marka Skalskiego. Sądzi, że staż stanie się dla niej przepustką do kariery zawodowej. Nie wie jednak, że jej szef ma szczególne upodobania…Żona Skalskiego, Ewa, doskonale zdaje sobie sprawę z jego preferencji. Patrząc na Klaudię, widzi idealną stażystkę dla swojego męża i jest przekonana o tym, że ten znów ją zdradzi.

Niebezpieczna gra, w jaką wpadnie Klaudia może zakończyć się dla niej tragicznie, zwłaszcza że poprzednie stażystki zatrudnione przez Skalskiego zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach.

Monika A. Oleksa – Spotkajmy się nad morzem   

Nadmorskie Dąbki żyją swoim rytmem, wkomponowanym w zmieniające się pory roku. W spokojnym miasteczku zatrzymuje się pisarz, Szymon Błęcki, by tu, wśród pięknej przyrody, napisać książkę. Tymczasem na progu dawno opuszczonego domu przy ulicy Słonecznej ktoś zostawia czerwone róże.  Coś wisi w powietrzu. Już niedługo niespieszny rytm nadmorskiego miasteczka zostanie zachwiany przez nadchodzące wydarzenia. Morze to żywioł, czasem faluje spokojnie i rytmicznie, by w czasie sztormu ukazać swój prawdziwy temperament. Podobnie jak uczucia – od czasu do czasu spokój musi zostać zburzony, by namiętność otworzyła drogę dla miłości.

Aleksandra Radomska – Mam wątpliwość

Radomska, kobieta przeciętnie nieprzeciętna. Zaskakująco błyskotliwa, choć czasem nadrabia bezczelnością. Szydera i kpina to jej drugie imię. Mimo że nie może rzeczywistości napluć w twarz, to przynajmniej sprzeda jej kopniaka. Bywa to męczące, a kondycji do walki z życiem wyrobić się nie da, więc regularnie zwija się w kłębek i czeka aż znów zachce jej się żyć. Zabiera nas w podróż po życiowych przystankach, w którą wyruszamy z plecakiem pełnym cudzych przekonań i oczekiwań. Opowiada, jak zweryfikowała je rzeczywistość i z czego przyszło jej śmiać się w głos, choć często przez łzy.

Jandy Nelson – Oddam Ci słońce

Bliźnięta Noah i Jude od zawsze stanowiły jedność. Byli utalentowani artystycznie, łączyła ich miłość do sztuki, mieli niepohamowaną wyobraźnię i skomplikowane charaktery. Ona zbuntowana, odważna, popularna, ale niedoceniana przez matkę. On uczuciowy, skryty, nieumiejący dopasować się do oczekiwań ojca. Oboje wyjątkowi, tak samo pragnący miłości i akceptacji. Z czasem zazdrość, niepewność, strach  i niedopowiedzenia piętrzą się i tworzą między rodzeństwem mur. Jedno rozdarte serce pociąga za sobą kolejne – Jude rani brata, a Noah ukochanego. Czy dotarcie do momentu, w którym coś rozdzieliło brata  i siostrę, pozwoli im ponownie stać się jednością? „Oddam ci słońce” to historia o twórczym rodzeństwie, o nastolatkach pełnych gniewu i niezrozumienia. To opowieść o tym, jak odnaleźć własną tożsamość, dojrzeć, nauczyć się kochać – także samego siebie.

Terry Pratchett, Neil Gaiman – Dobry omen 

Fantasy na wesoło 😊 Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi i demonowi Crowleyowi, dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni…

Ninni Schulman – Witaj w domu 

Magdalena otrzymała zaproszenie na zjazd absolwentów. Jest lato, w planach impreza i noc spędzona w chacie nauczyciela. Punktem kulminacyjnym ma być nocny spacer po lesie – zupełnie jak przed laty. Kobieta nie ma ochoty na udział w tych wydarzeniach. Zmusza się jednak, gdyż chce napisać do gazety artykuł o swoim koledze z klasy, który jest muzykiem i gwiazdą reality show. Impreza szybko wymyka się spod kontroli, wydaje się, że wszyscy zaczynają odgrywać swoje stare role z czasów szkolnych, wracają dawne urazy i  konflikty. W środku nocy okazuje się, że jeden z kolegów Magdaleny został zamordowany. Następnego dnia w miejscowym hotelu odkryte zostają kolejne zwłoki.  Jaki motyw miał morderca? Czy zabójstwo oznacza, że pozostali również znaleźli się w niebezpieczeństwie?

Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł i inni – Nadzieja

Polscy pisarze niosą pomoc w czasach pandemii. Ta Książka to cegiełka akcji charytatywnej „Nadzieja”.  “Ponoć bez niej nie ma człowieka” – pisze Mariusz Szczygieł. „Pomoc najsłabszym i bezbronnym – dzieciom  i osobom w podeszłym wieku – jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem” – dodaje Jacek Dehnel. To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – nadziei i potrzeby pomagania – zrodziła się ta książka. Polscy pisarze, reporterzy i poeci podarowali swoje utwory by mogły złożyć się w tom, z którego cały dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.  “Teraz szczególnie powinniśmy się wzajemnie wspierać – a dzięki “Nadziei” mogę to zrobić także poprzez literaturę” – pisze Dominika Słowik, jedna z autorek tej niezwykłej książki. Książka powstała całkowicie społecznie, wszystkie zaangażowane                   w jej powstanie osoby pracowały charytatywnie.

 Stefanie Stahl – Jak myśleć o sobie dobrze  

Ludzie, którzy mają silne poczucie własnej wartości, w pozytywny sposób myślą o sobie i o innych. Są optymistami i otwarcie wyrażają swoje myśli i potrzeby. Nie boją się szczerości i krytyki. Cieszą się lepszym zdrowiem – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Wysoka samoocena wpływa także na ich podejście do życia.  Stefanie Stahl, najsłynniejsza niemiecka psychoterapeutka, jest pewna, że niska samoocena to nie dożywotni wyrok. Opisując sytuacje z życia wzięte, pozwala zrozumieć powielane latami zachowania i schematy, daje również receptę na to, jak myśleć o sobie dobrze.
Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś, i ciesz się szczęśliwym życiem bez lęku!

Stephen Hawking – Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

 Światowej sławy kosmolog porusza tematykę najistotniejszych pytań o ludzką egzystencję i nasze miejsce we wszechświecie. Skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy? Czy powinniśmy kolonizować kosmos ?                     Czy podróż w czasie jest możliwa ?

Brytyjski astrofizyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, ale choroba zdiagnozowana u niego w wieku 21 lat nie przeszkodziła mu w rozwijaniu kariery naukowej. Zasłynął z wielu przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej. W dziele, które ukazało się już po jego śmierci, odpowiada w przystępny dla każdego czytelnika sposób, uciekając się niejednokrotnie do poczucia humoru, na ważkie pytania o to, kim jesteśmy, jakie znaczenie ma nasze życie i przed czym stanie ludzkość w perspektywie kolejnych lat.

Hjorth, Rosenfeldt – Najwyższa sprawiedliwość 

 „Najwyższa sprawiedliwość” to kolejna część bestsellerowego cyklu z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. Vanja prowadzi śledztwo w Uppsali w sprawie serii brutalnych gwałtów. Gdy jedna z kobiet ginie, na miejsce wezwana zostaje Krajowa Policja Kryminalna, a wkrótce – również Sebastian Bergman. By złapać gwałciciela, który terroryzuje Uppsalę, zespół musi zapomnieć o konfliktach i osobistych niesnaskach. Wkrótce śledczy odkrywają, że ofiary nigdy nie są  przypadkowe…     

Adam Wajrak, Nuria Selva Fernandez- Kuna za kaloryferem                     

Dowcipna i pełna ciepła opowieść o ratowaniu zwierząt, na które inaczej czekałaby śmierć. Wszystko zaczęło się od wrony o imieniu Kra – pisklaka znalezionego przez Adama Wajraka na warszawskim Żoliborzu. Potem Adam i Nuria przygarnęli jeszcze wiele innych zwierząt gdy zamieszkali w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej. W ich domu schronienie i opiekę znalazły wyrzucone z gniazda bociany, osierocone borsuki, małe wydry, kuny, nietoperze, jerzyki, srokosze czy gromada sów. Nuria i Adam zostali pełnoetatowymi opiekunami tej wspaniałej menażerii.             

Oraz    Nele Neuhaus – Dzień Matki, Neil Gaiman – Dym i lustra, Donato Carrisi – Władca ciemności,  Anna Cieplak – Lekki bagaż, Olga Tokarczuk – Gra na wielu bębenkach   i wiele innych…….                           

(17kB)

: I wiele innych książek … Zapraszam do poczytania !! 😉

Opracowały:  Aurelia Gołębiowska

Główne zadania biblioteki:

  • Gromadzenie i opracowywanie zbiorów.
  • Udostępnianie ich czytelnikom.
  • Pełnienie roli ośrodka informacji naukowej.
  • Współdziałanie z innymi bibliotekami.
  • Wspieranie programu dydaktyczno-wychowawczego szkoły, współpraca z innymi nauczycielami.


W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny, w ilości 370 woluminów, zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki, leksykony, albumy, atlasy oraz inne wydawnictwa informacyjne.
Biblioteka oprócz książek gromadzi czasopisma, programy multimedialne ( na płytach CD i DVD), kasety video i kasety magnetofonowe. Na stanie biblioteki znajduje się również pakiet filmów “Filmoteka szkolna”- zawierający wybitne i istotne dzieła polskiego kina – do wykorzystania na zajęciach, lektury szkolne na DVD i na mp3, cykl filmów “Dookoła świata” i lekcji wychowawczych.

Biblioteka szkolna służy realizacji programu nauczania i wychowania, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia oraz korzystania z innych bibliotek. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Kołobrzegu odbywają się lekcje biblioteczne dla klas 1 – “Poznajemy bibliotekę”.

Nauczyciel bibliotekarz, oprócz udostępniania zbiorów, prowadzi działalność informacyjną, udziela porad w doborze literatury, realizuje program przysposobienia czytelniczo – informacyjnego, współpracuje z wychowawcami klas oraz innymi nauczycielami. Uczniowie uzyskują pomoc w wyborze literatury do konkursów
i olimpiad oraz do bibliografii załącznikowej.

Wydatki biblioteki finansowane są z budżetu szkoły a także dotowane przez Radę Rodziców, dary osób prywatnych i instytucji (np. księgarnia).

Czytelnicy mogą korzystać z sieci Internet, z możliwością wydrukowania potrzebnych informacji. Na zajęcia dydaktyczne, poza kompletami słowników czy atlasów, biblioteka udostępnia telewizor, odtwarzacz DVD, radiomagnetofon oraz magnetowid.
Obecnie trwa komputeryzacja biblioteki w oparciu o program komputerowy MOL Optivum, książki mają nadane kody, a każdy uczeń posługuje się przy wypożyczaniu Kartą Biblioteczną z kodem . W bibliotece panuje pozbawiona przymusu szkolnego atmosfera swobody z zachowaniem reguł współżycia społecznego .

Przy Szkolnym Ośrodku Biblioteczno-Informacyjnym funkcjonuje Koło Biblioteczne.

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO BILIOTEKI !!