Pomerania

Kołobrzeg – Berlin Pankow 2016

Działania w ramach programu „Pomerania”

W dniach 08-13.11.2016 trzynastoosobowa grupa młodzieży pod opieką nauczycieli – pani Karoliny von Mallek oraz pana Norberta Frańczuka po raz kolejny brała udział w obchodach Dnia Pamięci w Berlinie. Uroczystość miała miejsce na terenie byłego więzienia Ploetzensee. Na zaproszonych gościach ogromne wrażenie wywarło wystąpienie naszej młodzieży – między innymi wykonanie fragmentu utworu muzycznego na skrzypce z filmu „Lista Schindlera” przez Zuzannę Karpińską.

Niezapomnianym przeżyciem dla uczniów naszej szkoły było uczestnictwo w centralnych obchodach Dnia Pamięci w Bundestagu wraz z Prezydentem Niemiec – Joachimem Gauck, uwieńczone bankietem oraz możliwością podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego kopuły Bundestagu.

Wyjazd ten był też doskonałą okazją do spotkania z młodzieżą niemiecką, nawiązania nowych przyjaźni i znajomości, zobaczenia historycznych miejsc stolicy Niemiec. Uczestnicy mogli wykorzystać i sprawdzić również swoje umiejętności językowe.

Realizacja projektu możliwa była dzięki współpracy z partnerami:

Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.

Landesverband Berlin

Gerhart-Hauptmann-Gymnasium, Berlin

Relację z uroczystości można obejrzeć pod niniejszymi linkami:

https://www.facebook.com/Volksbund-Deutsche-Kriegsgräberfürsorge-eV-LV-Berl in-1442334816030733/?fref=ts

Wyjazd młodzieży dofinansowany był przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Kołobrzeg – Berlin Pankow 2015

Pobierz prezentację i zobacz -Sienkiewicz w Berlinie-Pankow!

Działania w ramach programu „Pomerania”

Młodzieży z naszej szkoły wraz
z kolegami i koleżankami z LO im.M.Kopernika oraz opiekunami – K.Kisiel-Rapacz i J.Suchym została zaproszona przez Volksbund na obchody Dnia Pamięci. Uroczystość odbyła się w sali plenarnej Bundestagu w Berlinie. Braliśmy też czynny udział w uroczystych obchodach w byłym więzieniu w Ploetzensee, gdzie w latach 1933-1945 stracono ponad 2500 osób różnych narodowości. Zapaliliśmy znicze na pamiątkę ofiarom nazizmu, przedstawiliśmy też losy jednej
z polskich ofiar straconych w Ploetzensee. Poza tym spotkaliśmy się też z naszymi niemieckimi kolegami, z którymi wcześniej uczestniczyliśmy
w obozie młodzieżowym w Kołobrzegu i wspólnie pracowaliśmy jako wolontariusze na kołobrzeskim cmentarzu wojskowym.

Volkstrauertag

November – wurden wir zusammen mit unseren Kollegen und Kolleginnen aus der Koprnikus-Lyzeum und unseren Betreuern – K.Kisiel-Rapacz und J.Suchy vom Volksbund zum Volkstrauertag eingeladen. Die Veranstaltung hat im Plenarsaal im Reichstagsgebaeude stattgefunden. Wir haben auch aktiv an der Gedaechtnisfeier im ehemaligen Gefaengnis in Ploetzensee teilgenommen, wo in Jahren 1933-1945 ueber 2500 Menschen verschiedener Nationalitaeten hingerichtet wurden.Wir haben der Opfer des Faschismus gedacht,wir haben auch den Schicksal einer der polnischen Opfer vorgestellt. Ausserdem haben wir uns auch mit unseren deutschen Kollegen und Kolleginnen getroffen, mit denen wir im Sommer an einem Jugandcamp in Kolberg teilgenommen haben und zusammen als Volontaere auf dem Kolberger Friedhof gearbeitet haben.