Szkoła

Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza
II Liceum Ogólnokształcące
Technikum Zawodowe Nr 2

12.11.2017
Ogłoszenie na składanie ofert obejmujące dostawę stacjonarnych zestawów komputerowych, laptopa i projektora do pracowni komputerowej.12.11.2017
EUROPA po niemiecku

Rozszerzone grupy języka niemieckiego z klas: 2ab oraz 3ab, w ramach organizowanego przez Komisję Europejską konkursu na scenariusz lekcji, uczestniczyły w dniach 09. i 10. listopada w przygotowanych przez siebie gościnnych „lekcjach europejskich”.
Tematy tych zajęć to: „EUROPA – das Europäische Parlament” oraz „EUROPA – europäische Werte”. Zajęcia przebiegały w oparciu o przygotowane przez uczniów ćwiczenia, informacje z portalu internetowego UE, krótki film oraz plansze w języku niemieckim.
W przyjaznej, ale pracowitej atmosferze uczniowie poznawali podstawowe wartości unijne, kryteria przyjmowania do UE, zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz nazwy najważniejszych instytucjach europejskich.
Podczas lekcji wykorzystano techniki pracy w grupach, parach, dobierania leksyki, uzupełniania fragmentów tekstu, czytania ze zrozumieniem, słuchania i mówienia oraz pomoce takie jak projektor, prezentację multimedialną, materiały wizualne, informacje internetowe, czy komputer.
Największą trudność sprawiało wszystkim połączenie fachowej wiedzy z dziedziny polityki z niemieckim słownictwem. Natomiast największą satysfakcję – „rozgryzanie” różnorodnie przygotowanych zadań tekstowych i leksykalnych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cele lekcji zostały zrealizowane. Lekcje przygotowane były pod opieką p. Marzenny Blechacz.


10.11.2017
Święto Niepodległości

W wyjątkowy i uroczysty sposób świętowano 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu. Z udziałem Starosty Powiatu Kołobrzeskiego pana Tomasza Tamborskiego oraz Wicestarosty pani Heleny Rudzis – Gruchały cała społeczność szkolna uczestniczyła w patriotycznej akademii. W oprawie mundurów i strojów okresu międzywojennego odbył się apel poległych. Młodzież odśpiewała „Pierwszą brygadę” i wysłuchała pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic Sienkiewicza, zdobywczyń pierwszych nagród w konkursie „Odcienie Ojczyzny”.
Na zakończenie uroczystości Starosta Powiatu Kołobrzeskiego pan Tomasz Tamborski wręczył nagrody wyróżnionym w konkursie plastycznym „Niepodległość, Tradycja i Współczesność”.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole poprzedziły lekcje historii pt. „Józef Piłsudski i Roman Dmowski” prowadzone przez pracowników koszalińskiego IPN oraz wizyta uczniów w Archiwum Państwowym w Szczecinie na wykładzie: ”11 Listopada – dlaczego świętujemy i po co?”.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI


08.11.2017
Akcja Znicz

Dnia 1 listopada 2017 r po raz kolejny wolontariusze Szkolnego Koła Caritas – Woźniak Karolina z kl. Ib, Zelmachowicz Wiktoria z kl.Ib, Brzeziński Maciej z kl.Ic, Podlaszewska Wiktoria z kl.Ic, Pielacińska Dagna z kl.Id, Tetera Wiktoria z kl.Id, Krawczyk Aleksandra z kl.IIe – brali udział w Akcji Znicz na kołobrzeskim cmentarzu. Uczniowie kwestowali na rzecz Hospicjum domowego. Pragnę serdecznie podziękować za życzliwość, dobroć serca, poświęcony czas. Podziękowania kieruję również do Drogich Rodziców, którzy wyrazili zgodę na udział swoich dzieci w Akcji. Pozdrawiam i serdecznie zapraszam już teraz na wiosenną Akcję Pola Nadziei. Teresa Szczepaniak opiekunka Szkolnego Koła Caritas.


07.11.2017
„Wystąpienia publiczne, czyli jak przeżyć od A do Z”

7 listopada odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie p. Barbarą Kromską oraz p. Marcinem Iskra. Temat warsztatów dotyczył wystąpień publicznych i był ściśle związany z przygotowaniem do egzaminów ustnych i rozmów kwalifikacyjnych. Uczniowie przeanalizowali, z jakich elementów składa się komunikat, a podczas ćwiczeń mogli się przekonać o tym, jak ważne są to składniki. Ponadto wzbogacili swoją wiedzę o to, z czego składa się dobre przemówienie i w jakich formach może ono występować. Zdobyli wiedzę dotyczącą autoprezentacji i wykorzystania „mowy ciała”, tonacji głosu czy dykcji a także sposobów radzenia sobie ze stresem podczas wystąpienia publicznego. Informacje uzyskane podczas warsztatów pomogą maturzystom w osiągnięciu założonych celów. Działania zostały podjęte w ramach wewnątrzszkolnego programu doradztwa zawodowego.


07.11.2017
Recytujemy, śpiewamy i wygrywamy!

W dniu 3 listopada 2017 roku odbyła się dwunasta edycja Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej pt. Odcienie Ojczyzny, w której uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. Laureatem w kategorii recytacja został Wojtek Łazarczak, a wyróżnienie otrzymała Maja Mazur. Zaś w kategorii piosenki, laureatkami zostały Marysia i Emilia Kaczyńskie oraz Weronika Grzyb, a Marysia dodatkowo zdobyła Grand Prix za samodzielny występ. Gratulujemy!26.10.2017
Konkursy przedmiotowe

Listy osób zakwalifikowanych do gimnazjalnych konkursów przedmiotowych- etap rejonowy:


26.10.2017
„Kup Pan szczotkę”

Poznańska Fundacja Redemptoris Missio działająca od 1992 r organizuje wiele akcji aby pomóc najuboższym z krajów afrykańskich min. Kenii, Kamerunu. W tym roku Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole od 15 lat dołączyło się do akcji „Kup Pan szczotkę” w wyniku której zebraliśmy ok 160 szczoteczek i 70 past do zębów. Paczkę wysyłamy do Poznania a stamtąd wraz z innymi potrzebnymi rzeczami drogą morską dotrze do Afryki. Dziękujemy wszystkim,którzy otworzyli swoje serca na potrzeby najuboższych. Pozdrawiam Teresa Szczepaniak.


23.10.2017
TY TEŻ MOŻESZ POLECIEĆ DO AMAZONII !!!

W ramach IV Kołobrzeskiego Festiwalu Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu odbyło się spotkanie z Emilem Wittem – podróżnikiem i eksploratorem Puszczy Amazońskiej. W spotkaniu uczestniczyła klasa 1 c z opiekunami. Mieliśmy okazję poznać fascynującego 22 latka – człowieka z pasją, który kocha to co robi – podróżuje do Brazylii, do Peru, poznaje życie lasów deszczowych, mieszkających tam Indian i dzikie zwierzęta. Pierwszą wyprawę do Brazylii odbył gdy miał 18 lat i chociaż wszyscy mu odradzali samotny wyjazd – przeżył i wrócił. Opowiadał nam jak zapracował na bilet na samolot, jak nauczył się hiszpańskiego, jak żył w dżungli, pływał z piraniami i dlaczego ludzie, którzy tam mieszkają nigdzie się nie spieszą i są szczęśliwi. Podróże w te regiony stały się jego sposobem na życie – organizuje grupy na wyjazd i jest ich przewodnikiem. Najbliższy termin wyprawy już niedługo – 22 listopada – 13 grudnia 2017 r. – PERU – ANDY – AMAZONIA i nie ma już wolnych miejsc! Jego opowieści słuchało się z wielkim zainteresowaniem i podziwem, trzeba mieć bardzo mocny charakter i siłę woli, żeby zdecydować się na taki styl życia.
Informacje o wyprawach Emila znajdziemy na stronie www.emil-witt.com

17.10.2017
Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017

13 października, w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza świętowaliśmy Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017. Gospodarzem uroczystości był Pan Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego, który jak co roku nagrodził dyrektorów i nauczycieli za wyróżniającą pracę w roku szkolnym 2016/2017. Przyznano 8 nagród I stopnia dla dyrektorów szkół i 9 nagród II stopnia dla nauczycieli szkół i placówek Powiatu Kołobrzeskiego.
Ponadto na uroczystości wręczone zostały listy gratulacyjne za przyznane nagrody:
– za otrzymanie nagrody Ministra Edukacji Narodowej
– za otrzymanie nagrody Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
– za otrzymanie Medalu Komisji Edukacji Narodowej – medale otrzymało 4 nauczycieli szkół powiatu.
Przy okazji tej uroczystości pani dyrektor Katarzyna Karaźniewicz-Deczyńska wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Otrzymało je 18 nauczycieli i 7 pracowników szkoły jako podziękowanie za wyróżniającą pracę na rzecz naszej szkoły. Pani dyrektor podziękowała również naszym uczniom – szkolnym stypendystom: Weronice Wiktorowicz z klasy 2 e, Kacprowi Ryćko z klasy 3a, Julii Bardzie z klasy 2c, Karolinie Gajewskiej z klasy 2 e, Patrycji Olszewskiej z klasy 3a oraz Beacie Walentynowicz z klasy 2e i wręczyłam im skromne upominki.
Uroczystość uświetniły występy utalentowanych wokalistek oraz tancerzy z naszej szkoły. To było prawdziwe święto dla wszystkich ludzi związanych z edukacją.

03.10.2017
Spotkanie z prof. Dariuszem Rosatim – „Polska w Unii Europejskiej – przywileje i korzyści kraju członkowskiego”

Uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się w piątek 29.09.2017 z profesorem Rosatim. Gość przyjechał do nas z wykładem na temat Parlamentu Europejskiego. Uczniowie zadali profesorowi szereg pytań, wzięli również udział w dyskusji na temat korzyści Polski z członkostwa w Unii Europejskiej oraz kosztów jakie ponosi nasz kraj. Profesor Rosati zbudowany był wiedzą uczniów oraz obywatelską odwagą w wypowiadaniu swojego zdania.
03.10.2017
Portret z Witkacym

Przyszłoroczni maturzyści – humaniści wybrali się z wizytą do Witkacego. W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku zwiedzili największą na świecie galerię prac tego niezwykłego artysty, a przy okazji wzięli udział w lekcji o życiu i twórczości Witkacego. W drodze powrotnej jeszcze jedno spotkanie ze sztuką – tym razem odpoczynek przy niezwykłych Ptakach Władysława Hasiora. Dzień pełen zachwytów i wrażeń a przy okazji szukania inspiracji przed zbliżającą się maturą.
28.09.2017
Warsztaty artystyczne Art Camp

W dniach 18-24 września 2017 r. młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza i Heinz-Brandt-Oberschule z Berlina Pankow wzięła udział w 4. edycji warsztatów artystycznych Art Camp Kołobrzeg 2017. Podczas tegorocznych warsztatów uczniowie obu szkół pod okiem instruktorów: pani Elżbiety Polak i pani Izabeli Korpa – Jarosz z Regionalnego Centrum Kultury rozwijali swoje umiejętności w zakresie malarstwa i rękodzielnictwa. Efekty wspólnej pracy w formie wystawy przedstawione zostały w ZS Nr 1 i można je podziwiać do 29 września. Warsztatom towarzyszył też bogaty program spędzania czasu wolnego: zwiedzanie miasta, wycieczka rowerowa, zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej i spotkanie z kołobrzeskim malarzem, panem Dariuszem Kaletą, rejs statkiem i wiele innych atrakcji. Organizatorem przedsięwzięcia była nauczycielka języka niemieckiego pani Justyna Dziędziura.
Warsztaty artystyczne Art Camp dofinansowane zostały przez Stowarzyszenie Gmin Euroregionu Pomerania , Prezydenta Miasta Kołobrzeg oraz Starostwo Powiatowe.

21.09.2017
Nasza Kanonierka już w muzeum

Dziś uroczyście zakończyliśmy pracę nad Kanonierką. 7 miesięcy – tyle zajęło nam projektowanie a potem drukowanie w technologii 3d wraku statku i jego modelu w oryginale. Nad tym niezwykłym projektem pracowało osiemnaścioro uczniów pod okiem p. Jacka Kawałka. Dziś, przy udziale starosty Tomasza Tamborskiego, dyrektor szkoły Katarzyny Karaźniewicz – Deczyńskiej, nauczyciela Jacka Kawałka oraz dyrektorów i uczniów innych szkół ponadgimnazjalnych nasze dzieło przekazaliśmy oficjalnie do Muzeum Oręża Polskiego, gdzie stanie się częścią ekspozycji stałej. Kanonierkę można będzie oglądać w oddziale Muzeum Oręża Polskiego przy ulicy Armii Krajowej 13. Z dumą zapraszamy.