Szkoła

16.10.2018
Święto Edukacji Narodowej

W dniu 15 października 2018 r., w Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Przy okazji tej uroczystości pani dyrektor Katarzyna Karaźniewicz-Deczyńska wręczyła Nagrody Dyrektora za wyróżniającą pracę na rzecz naszej szkoły. Otrzymało je 18. nauczycieli i 7. pracowników administracji. Zgodnie z tradycją szkoły nastąpiło przekazanie pocztu sztandarowego i ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczysty nastrój podkreślili swoimi występami tancerze: Kamilla Anuszkiewicz z Dawidem Kurzawą oraz Michał Przybyłek z partnerką Bianką Daciow a także wokalistki: Maria i Emilia Kaczyńskie oraz Oliwia Kądziołka. Nie zabrakło życzeń i podziękowań przekazanych nauczycielom przez zaproszonych gości, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

09.10.2018
„Przebaczamy, ale nie zapominamy”

Dnia 03 października br. młodzież z klasy 2a miała możliwość uczestniczenia we wzruszającej uroczystości otwarcia wystawy „Sybiracki Wagon Pamięci”, które miało miejsce w Muzeum Oręża Polskiego. Wraz z panią dyrektor Katarzyną Karaźniewicz – Deczyńską oraz nauczycielką języka polskiego Joanną Jankowską – Iwańską uczniowie mieli okazję wysłuchać przejmującego wystąpienia prezes Zarządu Kołobrzeskiego Koła Terenowego Związku Sybiraków, Wandy Przybylskiej. Przypomniała ona dramatyczne wydarzenia II wojny światowej. Wystawa, została usytuowana w prawdziwym wagonie z 1905 roku i poświęcona jest masowym deportacjom i wywózkom Polaków w głąb Związku Radzieckiego, m.in. na Syberię i do Kazachstanu. Jak mówił , Aleksander Ostasz , dyrektor Muzeum Oręża Polskiego: „ Ta ekspozycja ma za zadanie kultywować pamięć o tych tragicznych Wydarzeniach, a jej cel wpisuje się w misję i zadania realizowane przez muzeum. Pełniąc społeczną i publiczną funkcję, chcemy poszerzyć wiedzę i świadomość historyczną społeczeństwa na temat masowej deportacji i wywózki Polaków w głąb Związku Radzieckiego”.

02.10.2018
„ Autostopem przez świat”

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła młodzież z klasy 1 e na spotkanie z Mariuszem Kurcem, podróżnikiem, filmowcem i religioznawcą. Wysłuchaliśmy prelekcji „Człowiek w drodze. Własne świadectwo”.
Pan Mariusz – obieżyświat, który swoje wędrówki traktuje jako sposób na życie, opowiadał o trudnym dzieciństwie, buntowniczej młodości i pasji życia – podróżowaniu. Wspominając, wyświetlał filmy z egzotycznych wypraw do Afryki, Azji, Indii – pieszych, autobusem, łodzią – z jednym plecakiem ale przede wszystkim z odwagą i wiarą w to, że się uda. Udowadniał, że zmagania z przeciwnościami losu kształtują osobowość, a spełnianie marzeń daje ogromną radość.
Na swoim przykładzie pokazał, że można żyć bez używek, nawet jeśli dorastało się w rodzinie patologicznej, że warto mieć swoją pasję i nie wolno rezygnować z realizacji nawet najbardziej nierealnych celów.
Te podróże to nie tylko zwiedzanie świata, ale także walka o przetrwanie, to spotykanie życzliwych i dobrych ludzi, którzy potrafią się dzielić z innymi, niczego nie oczekując w zamian. To odkrywanie i wiara w siebie, świadomy wybór samotnej podróży.
Opowieści pana Mariusza wszyscy słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem i podziwem.
Opiekunami młodzieży były wychowawca kl. 1 e Anna Wrzesińska i nauczyciel bibliotekarz Aurelia Gołębiowska. Zobacz więcej na stronie www.kurc.pl

01.10.2018
Z wycieczką do Krakowa

W dniach 25-29 września grupa 40 uczniów naszej szkoły odwiedziła dawną stolicę Polski i jej okolice. Kilkudniową wycieczkę rozpoczęto od zwiedzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Kilkugodzinna wizyta w miejscu nazistowskich zbrodni poruszyła do głębi wszystkich uczestników wyprawy.
Zwiedzanie samego Krakowa okazało się ogromną przyjemnością. Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście obejmował tzw. Drogę Królewską na Wawel, spacer po dzielnicy Kazimierz z wejściem na cmentarz żydowski, a następnie odwiedziny Collegium Maius – najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dodatkową atrakcją była wizyta w niezwykłym miejscu – Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Podziemiach Rynku Krakowskiego, czyli multimedialnej wystawie, która jest swoistą podróżą do czasów średniowiecza i w fascynujący sposób przedstawia historię miasta. Uczniowie mieli również możliwość odwiedzenia Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie prezentowane są wybitne dzieła twórców polskich, m.in. „Hołd Pruski” Jana Matejki.
Podczas wycieczki uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili również najstarszy klasztor w Polsce – Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, a także klasztor Kamedułów na Bielanach i Gontynę na Salwatorze.
Wyjazd do Krakowa był niezwykle intensywny, a wycieczka udana.
Opiekunami młodzieży byli: panie: Katarzyna Wójtowicz – Ameljan i Agnieszka Żuchowicz oraz panowie: Norbert Frańczuk i Konrad Kiszkiel.

30.09.2018
Światowy Dzień Serca z uczniami Sienkiewicza

W niedzielę 30 września 2018 r. w Szpitalu Rejonowym w Kołobrzegu obchodzony był Światowy Dzień Serca. Z tej okazji przyznano nagrody w „Konkursie wiedzy o chorobach układu krążenia’. Uczniowie naszej szkoły stanęli na podium: I miejsce zajęła Maja Jaworska z klasy 3D, II miejsce – Natalia Czarnecka z klasy 2D, zaś III miejsce- Sandra Szewczyk z klasy 3D. Przyznano również wyróżnienia: dla Jakuba Serwinowskiego z klasy 3D oraz Klaudii Rylling z klasy 2D. Prezes Stowarzyszenia Serce-Sercu, p. Zbigniew Mieszczak podziękował uczniom i nauczycielom, a zwłaszcza p. Teresie Woźniak, za zaangażowanie w propagowaniu profilaktyki chorób układu krążenia. Nagrody ufundowano ze środków profilaktyki Gminy Miasto Kołobrzeg.

23.09.2018
Warsztaty artystyczne Art Camp 2018

Już po raz piąty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach artystycznych Art Camp. Tegoroczne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec odbywało się w dniach 10-16 września 2018 r.
w Berlinie Pankow. Uczniowie biorący udział w warsztatach pracowali w dwóch grupach, tworząc rzeźby z kamienia i gliny pod opieką artystów: Rudolfa Kaltenbacha i Caroli Grimm. Wyniki wspólnej pracy przedstawione zostały zaproszonym gościom podczas jubileuszu 25-lecia szkoły partnerskiej Jugendkunstschule Pankow w dniu 15 września 2018 r.
Oprócz pracy podczas warsztatów uczniowie ZS Nr 1 mieli okazję zwiedzić miasto, a także poznać jego historię i kulturę podczas wycieczki rowerowej oraz rejsu statkiem po Szprewie. W trakcie wspólnej pracy warsztatowej uczestnicy mogli też sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz nawiązać kontakty z młodzieżą z Berlina.
Projekt został dofinansowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

23.09.2018
II Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa

22 września uczniowie klasy IIC o profilu politechnicznym wzięli udział w II Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej pt. : „Wszechświat. Pomiędzy mikro- a makrokosmosem w nauce oraz sztuce”. Impreza zorganizowana została przez Politechnikę Gdańską. Po przybyciu na miejsce każdy z uczestników otrzymał informator oraz drobne upominki od organizatora. Uczniowie mogli wybrać tematykę warsztatów, w których chcieliby wziąć udział m.in.: matematykę, fizykę, informatykę. Wykład inauguracyjny pt. „Wszechświat jako dzieło sztuki” poprowadził członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, dr Łukasz Lamża. Pozostałe wykłady prowadzone były przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej, a także zaproszonych uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego. Podczas spotkań mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i zadać pytania ekspertom.
Opiekunami młodzieży były panie Zdzisława Ralcewicz oraz Justyna Dziędziura.

20.09.2018
Salon Maturzystów w Szczecinie

We wtorek 19 września 2018 r. uczniowie klas trzecich liceum i czwartej technikum uczestniczyli w największej lekcji matematyki w Polsce zorganizowanej w ramach Salonu Maturzystów. Zajęcia odbywały się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego a wspomnianą lekcję prowadził pan Dariusz Kulma – nauczyciel roku 2008. Mieliśmy okazję uczestniczyć również w warsztatach z języka polskiego, fizyki, biologii i języków obcych. Uczniowie uporządkowali wiedzę dotyczącą przebiegu egzaminów maturalnych a także zapoznali się z rodzajami błędów najczęściej popełnianych przez ich kolegów w poprzednich latach. Zmotywowani do pracy i pełni optymizmu wróciliśmy do Kołobrzegu.

18.09.2018
Spotkanie w Skrzetuszu

W sobotę 15.09.2018 r. odbyło się spotkanie młodzieży naszej diecezji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Skrzatuszu. Na spotkanie przybyło ponad pięć tysięcy młodych ludzi. Piękna pogoda i plenery sprzyjały miłej, przyjacielskiej atmosferze. Biskup Edward Dajczak odpowiadał na pytania często zadawane przez młodzież. W programie mieliśmy czas na nabożeństwo, Mszę Świętą oraz możliwość na skorzystanie ze spowiedzi świętej. W wolnym czasie korzystaliśmy z licznych puntków kulinarnych i kawiarni, w których można było spożyć przepyszne pączki.
Opiekunami młodzieży z naszej szkoły byli Ojciec Krzysztof Bartczak i Teresa Szczepaniak. Wszyscy miło wspominają wyjazd i na pewno wrócą tam za rok.

10.09.2018
SIENKIEWICZ na Targach Ekonomii Społecznej

Stowarzyszenie Sapere Aude i Sienkiewicz TV wzięły udział w Targach Ekonomii Społecznej , które odbyły się w minioną sobotę w Szczecinie. Nasze stanowisko cieszyło się sporym zainteresowaniem , zwłaszcza drukarka 3D i Sienkiewicz TV ” w akcji”. Mieliśmy okazję spotkać się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. Piękna pogoda i fajna atmosfera wprawiła wszystkich w dobry nastrój.